19 września w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zorganizowało piknik rodzinny. Było to zwieńczenie świętowania 40 lat istnienia placówki.

Obchody 40 lat Centrum Rzeźby Polskiej zaczęły się tak naprawdę już 4 września od otwarcia wystawy Ursuli von Rydingsvard „Tylko Sztuka” pokazującej jej monumentalne prace. Wystawa obejmuje 14 rzeźb, 11 rysunków oraz jedną instalację z przedmiotów gotowych i jest swego rodzaju przekrojem twórczości autorki. Dzieła artystki można oglądać do 17 października.

18 września odbyła się oficjalna część obchodów – posiedzenie kolegium redakcyjnego Kwartalnika Rzeźby „Orońsko”, posiedzenie Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej wraz z konferencją pn. „Miejsce w przestrzeni realnej i sztuce. Miejsce jako sens” oraz otwarty zjazd artystów – absolwentów oraz studentów szkół artystycznych, zakończone koncertem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Z okazji jubileuszu 40-lecia działalności dyrekcja Centrum Rzeźby Polskiej wystąpiła z wnioskami o przyznanie najwyższych odznaczeń dla artystów – wybitnych rzeźbiarzy oraz osób pracujących codziennie na rzecz sztuki, czyli pracowników CRP. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński przyznał cztery Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – złoty medal otrzymał profesor Stanisław Radwański, a brązowe medale otrzymali profesor Grażyna Jaskierska – Albrzykowska, profesor Karolina Komasa i profesor Andrzej Szarek.

Minister Gliński przyznał także Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla dwójki pracowników merytorycznych Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: Doroty Monkiewicz i Henryka Gacy.

Oprócz tego 18 pracowników CRP otrzymało Medale za Długoletnią Służbę przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Piknik rodzinny odbył się 19 września i był zwieńczeniem świętowania 40-lecia Centrum Rzeźby Polskiej przygotowanym dla szerszej publiki – głównie mieszkańców Orońska.

Na pikniku zwiedzający oprócz wystawy Ursuli von Rydingsvard mogli zobaczyć wystawę „Bóg w Dom”, której kuratorem był Leszek Golec oraz wystawę „Orońsko. Historia miejsca i ludzi” rozmieszczoną po całym parku, która pokazywała historię mieszkańców Orońska i ich związek z Centrum Rzeźby Polskiej.

Oprócz wystaw można było wziąć udział w warsztatach z sitodruku i kaligrafii, również pracownia ceramiczna była otwarta tego dnia dla każdego. Dodatkowo odbyło się spotkanie z mieszkańcami Orońska, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali historie związane z ich życiem w Orońsku. Lokalna Grupa Działania „Razem na Piaskowcu” przygotowała regionalne dania dla obecnych na pikniku, odbył się także retro kiermasz.

Na koniec pikniku na scenie przed pałacem Józefa Brandta pojawił się zespół ludowy „Guzowianki”, który swoim graniem przyciągnął do siebie niemałą publikę.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z pikniku rodzinnego: