Ta sprowadzona do naszego kraju w celach uprawy w państwowych gospodarstwach rolnych roślina nazywana jest barszczem sosnowskiego i jak się okazuje jest niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt.

Całkiem niedawno słyszeliśmy o śmierci kobiety spowodowanej właśnie poparzeniami barszczem sosnowskiego.

W poprzednim tygodniu wiele tych roślin zostało zlikwidowanych w Radomiu, ale także na terenie szydłowieckim możemy znaleźć tę niebezpieczną roślinę. Internauci jako teren nagromadzenia barszczu sosnowskiego Łaziska w powiecie szydłowieckim. Ponoć można go zauważyć także w Szydłowcu, tyle, że raczej są to jeszcze małe rośliny (barszcz sosnowskiego rośnie wysoki na kilka metrów). Te niewielkich rozmiarów rośliny widoczne były przy ulicy Jastrzębskiej w Szydłowcu.

Mieszkańców Szydłowca prosimy o uważanie na siebie i reagowanie, gdy barszcz sosnowskiego zauważą. Prosimy o zgłoszenie sprawy do Straży Miejskiej w Szydłowcu.

Sami mieszkańcy proszą o interwencję również burmistrza Szydłowca, by ten zlecił  odpowiednim służbom, by te sprawdziły tereny często uczęszczane, czyli takie gdzie zapuszczają się piesi lub rowerzyści.