Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dr Paweł Kaleta pochodzący z Orońska kapłan, pracujący na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Mówił m.in. „Chleb kojarzy się z tym co najpiękniejsze, z miłością. Piękne są polskie przysłowia, które opisują chleb – Ciężko pracować trzeba na kawałek chleba – czy – Biedna ta kraina, gdzie chleb się kończy, a kamień zaczyna. Musimy pamiętać, że być dobrym jak chleb to wezwanie i zadanie dla każdego z nas. Takim dobrym chlebem był dla nas Jan Paweł II, każdy brał ile uważał z Jego słów. Drogą kościoła jest człowiek i oby żadnemu z ludzi chleba nie brakowało”

Mszę Św. koncelebrowali: ks. dziekan proboszcz parafii Św. Zygmunta w Szydłowcu Adam Radzimirski, proboszcz parafii w Wysokiej ks. Andrzej Madej oraz wikary parafii w Szydłówku ks. Adrian Jakubiak. 

Po uroczystościach kościelnych barwny korowód, prowadzony przez komendanta Straży Miejskiej Zbigniewa Sobierajskiego oraz Miejską Orkiestrę Dętą wyruszył na plac przy zalewie, gdzie odbywać miała się część artystyczna.

Na miejscu starostowie tegorocznych dożynek Teresa Mrozowska i Robert Mrozowski wręczyli burmistrzowi Szydłowca Andrzejowi Jarzyńskiemu chleb upieczony z tegorocznych zbiorów. Następnie przyszedł czas na przemówienia, które wygłosili: burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Agnieszka Górska, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Zbigniew Gołąbek, sekretarz Powiatu Szydłowieckiego Krzysztof Bernatek oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Szydłowcu Krystyna Bednarczyk.

Kolejnym punktem było tradycyjne dzielenie się chlebem, a także prezentacja wieńców dożynkowych. Było wesoło, muzycznie, ludowo i gwarno. 

Do późnych godzin trwała nad szydłowieckim zalewem ludowa zabawa do której przygrywali: Zespół Rodzinny z Korzyc, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, „Kumosie” z Sadku, Kapela Mirosława Rogali, Zespół „Sąsiadeczki” z Chustek, „Gawędowie” z Wysokiej, zespół „Verdis”, litewska artystka „Katerina”, a na koniec zespół „Casino”.

Podczas Szydłowieckiego Wieńcowania uhonorowano 30 najlepszych rolników z terenu gminy jak również wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie „Najładniejsza posesja i balkon w Gminie Szydłowiec”.

Dożynki Gminne objęte były patronatem medialnym przez portal www.naszszydlowiec.pl 

{phocagallery view=category|categoryid=235|limitstart=0|limitcount=31|imageordering=5}