27 sierpnia odbyły się w Tomaszowie (gm. Orońsko) dożynki, które rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym w Rudzie, do którego należy miejscowość Tomaszów.

Tradycyjny wieniec dożynkowy, przygotowany przez mieszkańców Tomaszowa, nieśli strażacy z OSP w asyście członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Tomaszowa oraz wielu mieszkańców tej miejscowości. W godzinach popołudniowych Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko wraz Kołem Gospodyń Wiejskich i Ochotniczą Strażą Pożarną w Tomaszowie zaprosili mieszkańców na potańcówkę dożynkową, na terenie przed świetlicą.

Potańcówka został zorganizowana w ramach realizacji zadania publicznego pn.: „Integracyjne potańcówki przy muzyce folklorystycznej” dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Uczestnicy potańcówki bawili się przy tradycyjnej muzyce folklorystycznej w aranżacji kapeli Henryka Gwiazdy oraz Zdzisława Kwapińskiego.

Licznie przybyli goście mogli skosztować również tradycyjnych dań i słodkości przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Guzowa oraz Tomaszowa. Ponadto Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko i Koło Gospodyń Wiejskich w Tomaszowie promowały markę „Orońska czekolada” (pochodzącą od nazwy występującego na terenie gminy Orońsko krzemienia czekoladowego), serwując kawę, stanowiącą produkt regionalny z wymienioną marką.

Nad bezpieczeństwem i porządkiem podczas potańcówki czuwały służby ratownicze Ochotniczej Straży Pożarnej w Tomaszowie oraz ambulans z zespołem ratowniczym Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomiu.

Info i foto: Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko