Po powitaniu przez Dyrekcję szkoły gimnazjaliści rozpoczęli zwiedzanie obiektu, w czym pomocą służyli im uczniowie i uczennice ZS KOP. W ten sposób najlepiej mogli przyjrzeć się jak wygląda szkoła i jak aktywnie można spędzać w niej czas. Na tę okazję specjalnie przygotowane zostały różnorakie pokazy i warsztaty.

Po obejrzeniu prezentacji o szkole i jej kierunkach gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która jest nieprzytomna. Do tego użyto specjalnego fantomu służącego do ćwiczeń. Drugim punktem programu były pokazy stolarskie, gdzie zaprezentowano jak wygląda praca stolarza i z czym się ona wiąże. Sala była wypełniona różnego rodzaju elementami drewnianymi i narzędziami do obróbki drewna.

Następny przystanek to pokazy informatyczne, gdzie uczniowie z Technikum Informatycznego przygotowali dla gimnazjalistów ciekawe ćwiczenia na komputerach. Po wyjściu z pracowni informatycznej kolejną formą aktywności były pokazy chemiczne. Na parterze na gimnazjalistów czekały kolejne atrakcyjne zajęcia. Pierwszym z nich był pokaz strzelecki, podczas którego można było sprawdzić swoją celność strzelając zarówno z broni krótkiej, jak i długiej. Następnym przystankiem był pokaz fryzjerski połączony z konkursem na najlepszą fryzurę. Na pięciu różnych stanowiskach fryzjerki prezentowały jak wykonać piękne fryzury. W tym samym pomieszczeniu był również kącik firmy Oriflame. Konsultantki doradzały jak zrobić piękny makijaż i zadbać o swoje ciało.

Kolejnym przystankiem ‘wycieczki’ po szkole było spotkanie z policjantem z KPP Szydłowiec. Uczniowie zainteresowani klasą o profilu ogólnopolicyjnym mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda praca policjanta oraz obejrzeli pokaz kryminalistyki. Dosłownie parę kroków dalej, na sali gimnastycznej, odbyły się zajęcia z samoobrony, w trakcie których uczniowie ZS KOP pokazywali swoje umiejętności w tej dziedzinie. Zaprezentowali skuteczne formy obrony i ataku. Obok, na tej samej sali, uczennice z ZS KOP poprzez taniec, przy dźwiękach żywiołowej muzyki, proponowały jak dbać o formę.

Na zewnątrz również czekało wiele atrakcji. Najpierw musztra w wykonaniu uczniów klasy ogólnopolicyjnej, a następnie pokaz przygotowany przez firmę Toolmex Truck. Firma znana na szydłowieckim rynku pracy jest od tego roku partnerem szkoły. Uczniowie kształcący się w zawodzie elektromechanik właśnie tam odbędą swoje praktyki zawodowe. Chętni mogli przejechać się wózkiem widłowym, oczywiście pod bacznym okiem kierowcy, który dbał o bezpieczeństwo uczniów.

Nie zabrakło również kulinarnych propozycji, przygotowanych przez uczniów klas technikum żywienia. Wszyscy, którzy zmarzli w ten wietrzny dzień mogli się posilić grochówką przygotowana przez druhów z OSP Sadek.

Gwoździem programu były pokazy przygotowane przez Państwową Straż Pożarną, w ramach promocji klasy strażackiej. Podczas symulowanej akcji ratowniczej strażacy wydobyli uwięzionego w samochodzie kierowcę, a następnie zaprezentowali jak zabezpieczyć poszkodowanego do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Po pokazie głos zabrał prezes firmy ‘Aris’ Bolesław Stępień, który zachęcał gimnazjalistów do wyboru nowego kierunku kształcenia w zawodzie krawiec/krawcowa, proponowanego w roku szkolnym 2016/2017. Podobnie jak firma Toolmex Truck firma Aris zapewnia praktyki uczniom. Po przemówieniu uczniowie gimnazjum udali się do sąsiedniej placówki, czyli do CKZiU, gdzie mogli zapoznać się z tamtejszą ofertą kształcenia.

Dyrekcja Zespołu Szkół im. KOP pragnie serdecznie podziękować osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i realizację dnia otwartego. Podziękowania kierujemy w kierunku Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu, Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu, Ochotniczych Straży Pożarnych z Majdowa i Sadku, firm Toolmex Truck i Aris, stacji demontażu pojazdów PAWEX z Orońska za udostępnienie samochodu do pokazów strażackich.

Podziękowania kierujemy również w kierunku Dyrektorów Szkół Gimnazjalnych za umożliwienie młodzieży przyjścia na dzień otwarty, oraz przybyłym nauczycielom. Dziękujemy również uczniom ZS KOP, że tak chętnie włączyli się w akcję promocyjną. Mamy nadzieję, że nasza oferta okaże się atrakcyjna i z wieloma gimnazjalistami spotkamy się w nowym roku szkolnym 2016/2017.

Fotoreportaż dostępny na Facebooku portalu Nasz Szydłowiec

tekst i foto: ZS im. KOP