Osobami odpowiedzialnymi za działania projektowe w ZSO im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu są: szkolny koordynator – wicedyrektor szkoły Pani Marzena Janowska oraz Pani Karolina Maj i Pan Ireneusz Kosno ( opiekunowie projektu). Jednym z punktów Erasmus+ jest mobilność uczniów do krajów i placówek szkolnych, biorących udział w projekcie.

W dniach 25 – 29 maja 2015 roku szydłowiecki „Sienkiewicz” gościł uczniów wraz z ich opiekunami z Bułgarii, Włoch, Słowacji i Litwy. Program pobytu naszych gości był urozmaicony a to dlatego, że chcieliśmy pokazać jak najwięcej z naszej „małej lokalnej ojczyzny”, Polski, przekazać wartości, historię i kulturę zarówno odległą jak i współczesną.

W poniedziałkowy poranek w murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza odbyło się oficjalne powitanie, podczas którego szczególne zainteresowanie wzbudził polonez – perfekcyjnie zatańczony przez uczniów liceum ubranych w szlacheckie stroje oraz pokaz karate w wykonaniu zawodników SKK MUSHIN – Szydłowiecki Klub Karate Kyokushin MUSHIN na czele z sensei Markiem Pielasem i sensei Mariuszem Szymkiewiczem, do którego należą uczniowie oraz absolwenci naszej szkoły. Następnymi punktami pierwszego dnia pobytu był spacer po szkole i wizyta w klasach, prezentacje krajów szkół partnerskich pod kątem geograficzno – historycznym oraz spacer po Szydłowcu, podczas którego uczniowie liceum przedstawiali zabytki i historię Szydłowca. Zwieńczeniem dnia był koncert zespołu Pol- Orffa pod kierownictwem Tadeusz Gogacza, który odbył się w murach Zamku.

Dzień drugi mobilności związany był z zajęciami projektowymi na terenie naszego regionu– uczniowie odwiedzili dwa miejsca: Pałac Brandta w Orońsku oraz Manor House w Chlewiskach, gdzie brali udział między innymi w warsztatach, zajęciach na basenie, stadninie koni.

Wspólnie spędzony czas dał możliwość integracji wielokulturowej, zacieśnienia więzi, co było widać podczas wspólnego zwiedzania Krakowa, kiedy to uczestnicy projektu Erasmus + razem spacerowali po urokliwych uliczkach miasta oraz wspólnie odkrywali historię oglądanych zabytków.

Ostatni dzień pobytu to czas przeznaczony na zajęcia sportowe i językowe. Nasi goście brali udział w rozgrywkach sportowych podczas IX Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oraz zmagali się z językiem w trakcie Dnia Językowego, a także uczestniczyli w podchodach na terenie Szydłowca, gdzie mieli do wykonania różnorodne zadania, które czasami sprawiały trudności, ale też dawały wiele powodu do uśmiechu. Zadania projektowe oraz pobyt uczestników projektu Erasmus + „Games always make everyone supportive” zakończył się uroczystym pożegnaniem na terenie lokalu „Lodownia” oraz podsumowaniem wspólnie spędzonego czasu.

Dyrektor szkoły Pan Karol Kopycki składa szczególne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania zadań projektu Erasmus + „Games always make everyone supportive”, przede wszystkim rodzinom i uczniom goszczącym w swoich domach uczestników mobilności, nauczycielom wchodzącym w skład zespołu projektowego Erasmus+: Marzenie Janowskiej (szkolny koordynator projektu), Karolinie Maj, Ireneuszowi Kosno (opiekunowie projektu), Katarzynie Berus, Pawłowi Blochowi, Dawidowi Figarskiemu, Leszkowi Furmańskiemu, Anicie Herce- Ubysz, Agnieszce Karpecie, Marcie Łabęckiej, Albertowi Mańkowskiemu, Agnieszce Nowakowskiej, Pawłowi Pękali, Daruszowi Piaseckiemu, Lurencji Piaseckiej, Małgorzacie Przybycień , Małgorzacie Sobońskiej, Annie Stopa, Katarzynie Szeloch – Sułeckiej. Wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały realizację zadań projektowych.

TUTAJ więcej zdjęć