W ostatnim czasie nazwisko Gabrysi Szeligi poznał każdy mieszkaniec Szydłowca, ale również wielu rodaków w całej Polsce i na Świecie.

Gabrysia stała się małą szydłowiecką bohaterką, ponieważ uratowała zdrowie, a być może nawet życie swoich rodziców i siostry. 12 listopada tata dziewczynki, Stanisław, chciał wymienić butlę z gazem, która niespodziewanie zapaliła się. Ogień poparzył tatę, oraz mamę, Aleksandrę.

Na szczęście spokojem i odwagą wykazała się właśnie Gabrysia, która zadzwoniła pod numer alarmowy 992 i wezwała Pogotowie Gazowe. Sytuacja została opanowana, rodzice dziewczynki zabrani zostali do szpitala, młodszej siostrze nic się nie stało. Co ważne, dom również nie ucierpiał.

Warto dodać, że rodzice małej bohaterki są niesłyszący, z tego powodu wiele codziennych obowiązków spoczywa na dziewczynce. Nauczyła się języka migowego, aby pomagać rodzicom w codzienności.

Zachowanie Gabrysi z pewnością było bohaterskie i rozważne, a nauczyła się tego podczas zajęć prowadzonych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego (której jest uczennica) przez szydłowiecką Ochotniczą Straż Pożarną.

W szkole specjalnie dla Gabrysi zorganizowano uroczysty apel, podczas którego odwagi gratulowało jej wiele osób. Wszystko odbyło się w obecności przedstawicieli: kuratora oświaty województwa mazowieckiego, funkcjonariuszy policji, zawodowej oraz ochotniczej straży pożarnej, władz miasta oraz nauczycieli i kolegów Gabrysi.

Specjalne słowa podziękowań skierował do Gabrysi Jurek Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaprosił nawet młodą bohaterkę do studia telewizyjnego w dzień 27. Finału WOŚP.

Mamy nadzieję, że Gabrysia skorzysta z zaproszenia od Jurka, ale w telewizji pojawiła się już dzień po uroczystym apelu. Najpierw była gościem (wraz z mamą, babcią, siostrą i pedagog szkolnym) Anny Popek w programie „Wstaje Dzień” w TVP Info, a następnie w „Dzień Dobry TVN” była gościem Anny Kalczyńskiej i Andrzeja Sołtysika.

Szkoła do której uczęszcza Gabrysia wystąpiła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przyznanie dziewczynce tytułu „Młodego Bohatera”. Przypomnijmy, że równo rok temu tytuł taki otrzymał inny uczeń PSP nr 1 Aleksander Jastrzębski, który uratował życie kierowcy ciężarówki.

Poniżej prezentujemy relację foto i video z uroczystego apelu zorganizowanego dla Gabrysi, oraz jej wizyty w studiach telewizyjnych:

KLIKNIJ i zobacz wizytę w TVP Info w programie „WSTAJE DZIEŃ”

Dziś, w szkole PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu odbyło się spotkanie podczas którego wielu osób…

Opublikowany przez Nasz Szydłowiec Środa, 21 listopada 2018