14 września 2019 roku na terenie gminy Orońsko w Zaborowiu odbył się Wakacyjny Festiwal Muzyki Ludowej „Gędźby Orońskie”. Przegląd był imprezą adresowaną do dziecięcych i młodzieżowych amatorskich grup muzycznych i śpiewaczych z obszaru Lokalnej Grupy Działania „Razem Na Piaskowcu”. Wydarzenie to oprócz wspólnej zabawy i integracji miało na celu popularyzację folkloru i promocję regionalnej twórczości artystycznej.

O godzinie 14.00 Wójt Gminy Orońsko Henryk Nosowski przywitał przybyłych gości oraz zaprosił do zabawy. Przypomniał wszystkim zebranym co to są „gędźby”, jaką mają tradycję w naszym regionie i zaznaczył, że po 45 latach przerwy historia zatacza krąg. Ostatnie tego typu wydarzenie miało miejsce 12 maja 1974 roku, kiedy to w Orońsku odbył się Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych Kielecczyzny.

Festiwal zapoczątkował występ gościa specjalnego – zespołu „Guzowianki”, które zaśpiewały m.in. swoją najnowszą piosenkę pt. „Dziwaczka Guzowska”. Następnie przystąpiono do konkursu, w którym wystąpiły dziecięce i młodzieżowe zespoły ludowe. Łącznie w Dziecięcym i Młodzieżowym Festiwalu „Gędźby Orońskie” uczestniczyło siedem zespołów: Zespół „Wróbelki z Ostałówka”, Szkolny Zespół Ludowy z PSP nr 1 w Szydłowcu, Zespół „Guzowianki” z Guzowa, Zespół „Młode Zaborowianki” z Zaborowia, Zespół „Przepióreczka” z Kowali, Zespół „Radosne Nutki” z Mirowa oraz Zespół „Niedźwiadki” ze Skarżyska Kościelnego, z którego wyłoniono jedyną solistkę przystępującą do konkursu. Na zakończenie festiwalu swój występ zaprezentował Zespół „Zaborowianki”.

W tym czasie jury w składzie Kamil Szpunar – przewodniczący oraz członkowie Julita Wabik i Marta Regulska wyłoniło zwycięzców. Każdy występ oceniany był według następujących kryteriów: właściwy dobór repertuaru, w tym: śpiew, muzyka, taniec, ubiór, inscenizacja zwyczajów oraz towarzyszących rekwizytów zgodnych z tradycją ludową regionu; autentyczność regionalna muzyki, tańca, śpiewu, gwary, przyśpiewek okrzyków i zawołań; prezentacja instrumentów muzycznych, pochodzących z rodzimej tradycji oraz ocena ich składu, brzmienia i sposobu wykonania; a także dobór stroju ludowego zgodnie z prezentowanym regionem.

Pierwsze miejsce zdobył Szkolny Zespół Ludowy z PSP nr 1 w Szydłowcu, drugie miejsce przypadło Zespołowi „Przepióreczka” z Kowali, natomiast trzecie miejsce zdobył Zespół „Młode Zaborowianki” z Zaborowia. Zwycięzcy otrzymali statuetki natomiast na każdego z uczestników czekały dyplomy za uczestnictwo oraz słodkie upominki, które wręczali Wójt Gminy Orońsko Henryk Nosowski i Milena Szymańska pracownik tutejszego Urzędu Gminy.

W trakcie trwania imprezy przewidziano wiele darmowych atrakcji m.in. dmuchane zamki, piłkarzyki, żyroskop, trampoliny i inne. Dzieci mogły uczestniczyć w staropolskich grach i zabawach zajadając się przy tym watą cukrową, pop-cornem i frytkami. Dla wszystkich dostępne było staropolskie jadło. Można było skosztować swojskich wyrobów, kapusty z grochem, pierogów, pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Ponadto gościom serwowano również słodkie przekąski w postaci pączków, ciasta, a także owoce i lemoniadę. Po występach ludowych przyszła pora na zabawę taneczną.

Impreza współfinansowana była ze środków Lokalnej Grupy Działania „Razem Na Piaskowcu” w ramach programu „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

info: Urząd Gminy w Orońsku

więcej zdjęć TUTAJ