Okolicznościową modlitwę w intencji poległych powstańców odmówił ks. dziekan Adam Radzimirski, proboszcz parafii św. Zygmunta w Szydłowcu. 

Nie zabrakło wystąpienia Tomasza Krzemińskiego przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który w sześcio minutowym wystąpieniu przybliżył zebranym temat Powstania Warszawskiego. Mówił o jego początku, o walkach które trwały 63 dni (a planowo miały być to 3-4 dni), a także o samym niestety tragicznym zakończeniu. Przypomniał o powstańcach pochodzących z Szydłowca, którzy pochowani są na szydłowieckim cmentarzu.

Wzruszającym momentem szydłowieckich obchodów było odegranie na trąbce, przez Mariana Nowaka seniora Miejskiej Orkiestry Dętej utworów: „Cisza” i „Śpij Kolego”.

Ostatnim etapem uroczystości w Parku Niepodległości było złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej. 

Następnie przeniesiono się na cmentarz parafialny, gdzie hołd szydłowieckim bohaterom oddali samorządowcy z burmistrzem Szydłowca na czele oraz kombatanci. 

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia i zakończyło 3 października 1944 roku. Było to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. W ciągu 63 dni walk zginęło i zaginęło ok. 16 tys. powstańców, ok. 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Największe straty były jednak w ludności cywilnej, której według różnych szacunków zginęło od 150 tys. do 200 tys.

Cześć i chwała bohaterom Powstania Warszawskiego!

GALERIA FOTO