Warsztaty gry na obydwu typach instrumentów – harmonii ręcznej i pedałowej dla młodzieży i dorosłych poprowadzą bracia Jan i Czesław Adamczykowie. Czesław jest również budowniczym harmonii, pierwszą harmonię zbudował w latach 70-tych, gdyż jak sam mówi „chciał mieć dobry instrument”. Do dziś tworzy i reperuje tego typu instrumenty. W Muzeum znajdują się 4 harmonie Cz. Adamczyka z lat 80-tych. W 1995 roku za zestaw instrumentów – harmonię pedałową tzw. „białą” na 80 basów oraz perkusję domowej roboty – zgłoszonych na III Konkurs na Budowę Instrumentów Ludowych Czesław otrzymał III nagrodę.

Naukę gry na barabanie będzie moderował Mateusz Kowalski, skrzypek, harmonista, bębnista, śpiewak, członek Kapeli Kowalski/Maziarz/Murzynowska, uczeń Jana Gacy.

Imprezą towarzyszącą warsztatom jest zabawa taneczna przy muzyce granej przez świetnych muzykantów z terenu byłego woj. radomskiego. Do tańca zagra m.in. Kapela Wiesławy Gromadzkiej i Kapela Aleksandra Krupy. Serdecznie zapraszamy !!!

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na:

„Graj mi muzykancie, ja cie lubie słuchać” cz. 2 –

warsztaty gry na harmonii i barabanienia muzyki z okolic Szydłowca 14 – 15 września 2013

PROWADZĄCY: Jan i Czesław Adamczykowie

MODERATOR: Mateusz Kowalski

TERMIN: 14 – 15 września 2013

MIEJSCE: Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne, ul. Kolejowa 9b, Szydłowiec

INFO I ZAPISY: merytoryka@muzeuminstrumentow.pl , tel. 48 617 17 89 w. 17 www.muzeuminstrumentow.pl 

Na warsztaty gry na harmonii zapraszamy młodzież i dorosłych z podstawowymi umiejętnościami nauki melodii ze słuchu, wskazane jest posiadanie własnej harmonii lub akordeonu. Warsztaty barabanienia dla wszystkich chętnych! Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

ZABAWA TANECZNA

przy muzyce braci Adamczyków i gości – muzykantów z Radomszczyzny

14 września 2013 roku – sobota, od godz. 19.00

Restauracja HACIENDA, ul. Radomska 30, Szydłowiec

WSTĘP WOLNY ZAPRASZAMY!!!

HARMONOGRAM:

14 września 2013 roku – sobota 10.00 – 12.00 – wstęp do warsztatów instrumentalnych

12.15 – 13.15 – gry i zabawy taneczne (przerwa)

14.45 – 15.45 – prelekcja o budowie harmonii – Czesław Adamczyk

16.00 – 18.00 – warsztaty instrumentalne

19.00 – 02.00 – zabawa taneczna, praktyczne zastosowanie zdobytych umiejętności

15 września 2013 roku – niedziela

10.00 – 13.00 – podsumowanie warsztatów instrumentalnych

Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach III edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Tradycji”.

Program „Szkoła Mistrzów Tradycji”

Program skierowany jest do polskich instytucji zajmujących się kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz do artystów muzyków ludowych. Program nawiązuje do, rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniętej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych związanych z grą i ze śpiewem.

Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje społeczne warsztatów w trakcie których artyści muzycy ludowi przekazują umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i śpiewu.

Współpraca: Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek”, Restauracja Hacienda,

Współpraca redakcyjna: RMF Classic,

Patroni medialni: Tygodnik Szydłowiecki, Radomska Gazeta Wyborcza, Radio Kielce, Echo Dnia, www.naszszydlowiec.pl 

Kilka słów o artystach:

Czesław Adamczyk – ur. w 1935 roku w Leszczynach koło Szydłowca, z zawodu stolarz budowlany. Pochodzi z muzykanckiej rodziny, jego ojciec, stryjowie grywali na skrzypcach. Jego ojciec Feliks jako stolarz również robił własne skrzypce – jeden egzemplarz znajduje się obecnie w Muzeum Ludowych Instrumentów w Szydłowcu. Mając ok. 8 lat już grywał na skrzypcach, a od 12 roku życia na harmonii pedałowej, zakupionej przez ojca. Grywał z bratem na weselach, ostatnie wesele zagrał w 1985 roku. Od skrzypka Głowackiego z Chlewisk nauczył się nut, ale melodie ludowe gra ze słuchu, które ze skrzypiec „przekładał” na harmonię. Harmonie zaczął budować w latach 70tych. Wcześniej pracował w budownictwie. Od podstaw zbudował trzyrzędowe harmonie pedałowe i ręczne, na 24 i na 120 basów. Budowy uczył się sam, na podstawie budowy starych instrumentów, a także przyglądając się pracy S. Jędrycha i J. Miazgi z Dęblina. Do dziś tworzy, i reperuje harmonie a także akordeony.

Jan Adamczyk – ur. w 1936 roku i zam. w Budkach koło Szydłowca, harmonista i skrzypek, członek słynnej Kapeli Adamczyków. Do dziś grywa na zabawach i przeglądach, uczy gry na harmonii głównie pedałowej, jego uczennicami są między innymi Katarzyna Szurman i Katarzyna Tucholska.

Mateusz Kowalski – ur. w 1989 roku w Ostrołęce, skrzypek, harmonista, bębnista, śpiewak, uczeń Jana Gacy, praktykuje kurpiowski repertuar wokalny oraz tradycje muzyczne Radomszczyzny i Kielecczyzny. Bierze udział w wielu projektach muzycznych – jest członkiem kapeli Kowalski/Maziarz/Murzynowska; współpracuje m.in. z Adamem Strugiem, Monodią Polską i Maciejem Filipczukiem.