Na pożegnanie karnawału Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek i Grupa Teatralna Zamczysko przygotowali spektakl według komedii Michała Bałuckiego „Grube ryby”, który odbył się w ubiegły piątek 9 lutego w Szydłowieckim Zamku.

Michał Bałucki żył w latach 1837 – 1901 i przez całe swoje życie związany był z Krakowem.Pracował jako dziennikarz, pisał powieści, wiersze ale największą popularność przyniosły mu komedie, z których najbardziej znane są „Grube ryby” i „Dom otwarty”. Jest również autorem tekstu znanej pieśni: ”Góralu, czy ci nie żal”. Za działalność konspiracyjną w okresie powstania styczniowego siedział przez rok w więzieniu. W wielu swoich artykułach
i powieściach propagował hasła pozytywistyczne. Krytykowany za swoją twórczość przez twórców okresu Młodej Polski, szczególnie przez Lucjana Rydla popadł w depresję i popełnił samobójstwo.


Akcja komedii „Grube ryby” rozgrywa się w mieszczańskim domu Onufrego Ciaputkiewicza, który  jest wdowcem, emerytem.  Prowadzeniem domu zajmuje się jego krewna Dorota. Czas upływa wolno, spokojnie. Jedyną rozrywką jest codzienna partyjka  wista albo tarota, na którą przychodzą dwaj majętni z wyrobioną pozycją społeczną kawalerowie starsi panowie, krytycznie nastawieni do instytucji małżeństwa:  Wistowski i Pagatowicz – tytułowe grube ryby. Ta oaza ciszy i spokoju zostaje nagle przerwana przez pojawienie się dwóch pensjonarek  wnuczki
i chrześniaczki Ciaputkiewicza Wandy i Helenki oraz bratanka Wistowskiego Henryka. Panny  mają swoje plany, marzenia, do których realizacji wykorzystują podstarzałych kawalerów. Ich zabiegi powodują liczne zabawne nieporozumienia.

W spektaklu wystąpili aktorzy z Grupy Teatralnej Zamczysko:

Wistowski – Mateusz Lis

Henryk bratanek Wistowskiego – Piotr  Targowski

Pagatowicz – Michał Orzechowski

Onufry Ciaputkiewicz – Szymon Tuszyński

Dorota krewna Qnufrego, rezydentka – Natalia Kraska

Wanda wnuczka Onufrego – Julia Jaworska

Helena Burczyńska  chrześniaczka  Onufrego – Katarzyna Kraska

Burczyńska  matka Heleny – Justyna Rochniak

Magda pokojówka – Monika Tyka

 

Oprawa muzyczna – Justyna Bębenek – Augustyniak

Światło i dźwięk – Tomasz Gil

Reżyseria – Irena Przybyłowska – Hanusz