Z naszych szydłowieckich zawodników zagrali: Leon Misiak, Jerzy Kucfir, Marian Frąk, Piotr Ziętkowski, Stefan Bernatek, Damian Pałyga, Łukasz Gralec, Michał Niewadzisz i Justyna Słyk. Najlepszym z tej 9-osobowej reprezentacji był Leon Misiak, który w 11 rundach uzyskał 6.5 pkt. i zajął dość wysokie 6 miejsce. Z tą samą ilością punktów Jerzy Kucfir uplasował się na 7 miejscu. Dodać należy, że obydwaj wymienieni nasi zawodnicy nie posiadali kategorii szachowej, a w mistrzostwach aż 20 zawodników miało kategorie szachowe, w tym wysokie, jak choćby Andrzej Szymański z Radomia- kandydat na mistrza krajowego. Niezły wynik uzyskał inicjator turnieju Marian Frąk – 5,5 pkt., 12 miejsce. W turnieju zagrała 5 letnia Diana Paterek ze słynnej radomskiej rodziny szachowej, wraz ze swoim bratem Michałem Paterkiem, późniejszym mistrzem FIDE. W tym trudnym turnieju wygrała ona jedną partię i dwie zremisowała, uzyskując 2 pkt. Jedyna nasza szydłowiecka zawodniczka Justyna Słyk odnosząc 2 zwycięstwa i remisując 2 partie zajęła 28 miejsce- 3 pkt.

Jesienią 2006 roku w Szydłowcu (Lodownia) miały miejsce IV Mistrzostwa Polski Policji w Szachach. Był to 4 -dniowy turniej z udziałem 50 zawodników z całego kraju. Wśród nich była Grażyna Szmacińska z Łodzi- mistrzyni międzynarodowa, 6- krotna mistrzyni Polski kobiet i brązowa medalistka olimpiady szachowej na Malcie. W drużynie szydłowieckiej Policji w turnieju tym wystąpili: Marian i Sylwester Frąkowie oraz Leon Misiak, który zdobył w nim V kategorie szachową. Dyrektorem mistrzostw był Marian Frąk. Wykorzystał on fakt obecności mistrzyni międzynarodowej i w przerwie zawodów w szydłowieckim Zamku rozegrano z jej udziałem symultanę szachową na 12 szachownicach jednocześnie. Na obsadzenie większej ilości szachownic zabrakło szydłowieckich zawodników, a to oni zmierzyli się z mistrzynią. Grażyna Szmacińska wygrała symultanę wynikiem 11,5 : 0,5 pkt. Jedynym naszym zawodnikiem, który osiągnął remis w równej wieżowo – pionkowej pozycji był Marian Frąk -inicjator symultany. Remis zaproponowała mistrzyni Szmacińska. Wymienione Mistrzostwa Polski były, jak do tej pory, jedynymi zawodami tej rangi w Szydłowcu.

W grudniu 2009 roku odbyły się Mistrzostwa Szydłowca w szachach aktywnych z udziałem 12 szydłowieckich zawodników. Wśród nich był jedyny junior, późniejszy mistrz juniorów powiatu szydłowieckiego Mateusz Wątły z Szydłowca. Miejscem zawodów była Lodownia. Zwyciężył Jerzy Kucfir przed Marianem Frąkiem i Wojciechem Bednarczykiem. Niedługo potem z inicjatywy Mariana Frąka i innych szachistów powstał klub szachowy „Wieża” Szydłowiec, co miało miejsce 11 lutego 2010 roku. Klub ten był organizatorem licznych turniejów szachowych w Szydłowcu, w tym 6-ciu edycji Turnieju Ziemi Odrowążów. W turniejach tych grali m.in. mistrzowie FIDE Michał Paterek i Arkadiusz Skawiński z Radomia, Nazar Ustianovich z Ukrainy i wielu innych świetnych zawodników z naszego regionu (jak choćby Piotr Jędras ze Skarżyska) i kraju. Najlepszym naszym zawodnikiem w grze bezpośredniej w szachach jest Dariusz Żurek z Woli Zagrodnej, gm. Chlewiska. Posiada on najwyższą kategorię szachową II+ oraz ranking FIDE- 1557 i jest 3 -krotnym mistrzem powiatu szydłowieckiego w szachach. W 2015 roku Polski Związek Szachowy nadał Marianowi Frąkowi I kategorię w kompozycji szachowej za osiągnięcia w konkursach międzynarodowych na zadania szachowe. Jest on również czynnym zawodnikiem w grze bezpośredniej z II kat. szachową, ranking FIDE- 1597 (najwyższy z naszych zawodników). Znajduje się w spisie 45 polskich problemistów szachowych w historii. Aktualnie blisko 30 szydłowieckich zawodników posiada kategorie szachowe, w tym 9-ciu wysoką II kat. W ostatnich latach, tj. 2010-2015 na podium turniejów szachowych poza Szydłowcem (Bliżyn, Radom Skarżysko) stawali: Dariusz Żurek (najczęściej on) Jerzy Kucfir, Marian Frąk i Wojciech Bednarczyk. Wymienić należy również osiągnięcia naszych młodych zawodników, jak choćby I miejsce w kat. do lat 12 Cezarego Żaka z Sadku, gm. Szydłowiec w turnieju szachowym im. Olimpii Bartosik w Pinczowie w 2011 roku, czy wicemistrzostwo Paradyża w kat. do lat 10 Dominika Kulika z Szydłowca w 2014 roku. Były też inne drobniejsze sukcesy.

Chcemy wierzyć, że szydłowiecki sport szachowy okresu świetności nie ma za sobą, a jeszcze przed sobą.

info: Klub Szachowy 'Wieża’ Szydłowiec