Figura ma ponad dwa metry wysokości. Siedzący na osiołku Chrystus, sztywno wyprostowany, unosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa, lewą ujmował (niezachowane) skórzane lejce. Ubrany jest w zapięty płaszcz charakteryzujący późnośredniowiecznego władcę. Chrystus na osiołku umieszczony jest na wózku – platformie.
W 1548 roku Elżbieta Szydłowiecka wyszła za mąż Mikołaja Radziwiłła Czarnego w związku z tym rzeźba, podobnie jak cały Szydłowiec, stała się własnością Radziwiłłów. Po śmierci księcia Michała Radziwiłła z Nieborowa, która nastąpiła w 1903 roku wdowa po nim w roku 1904 podarowała rzeźbę przedstawiającą Chrystusa na osiołku Muzeum Narodowemu w Krakowie. Został tu nazwany Osiołkiem Palmowym i uznany za jedną z najcenniejszych późnogotyckich rzeźb z terenu Polski.
Odzyskanie późnogotyckiej rzeźby, czy nawet wypożyczenie, jest niemożliwe, dlatego postanowiono zlecić wykonanie jej kopii. Podjął się tego zadania rzeźbiarz z Kozienic Jerzy Krześniak. Figura ta jest własnością Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznyh w Szydłowcu, obecnie przebywa w depozycie Parafii św. Zygmunta.
Od 2005 roku kopia towarzyszy obchodom Szydłowieckiego Kiermaszu Wielkanocnego, organizowanego w Niedzielę Palmową. Wtedy to sprzed Ratusza Miejskiego do kościoła św. Zygmunta o godzinie 12 wyrusza procesja za figurą Jezusa na osiołku. Księża święcą palmy, rozbrzmiewają pieśni, jest kolorowo i radośnie. Od kilku lat szydłowieckiej Niedzieli Palmowej towarzyszy sakrament bierzmowania.
Irena Przybyłowska – Hanusz/www.szydlowiecpowiat.pl