Nie zabrakło odśpiewania w tak ważnym dniu Hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Okolicznościową modlitwę w intencji zamordowanych odmówił ksiądz Andrzej Kania wikariusz parafii św. Zygmunta w Szydłowcu.

Uroczystość poprowadzili Grażyna Olesińska wicedyrektor PSP im. Jana III Sobieskiego, która dokonała rozpoczęcia uroczystości i powitania wszystkich zebranych oraz Rafał Arak nauczyciel historii w tejże szkole, który w swoim przemówieniu przedstawił historię tego tragicznego wydarzenia.

W szydłowieckim Parku Niepodległości usytuowany jest pomnik Katyń 1940, upamiętniający ofiary zbrodni. Pod tym właśnie pomnikiem delegacje złożyły kwiaty, a także zapaliły znicze pamięci oddajć hołd poległym żołnierzom.

 

Dalsza część obchodów była równie ważna i wzruszająca. W sali gimnastycznej PSP im. Jana III Sobieskiego, uczniowie kl. VI a pod kierunkiem Urszuli Biegaj i Edyty Nowakowskiej przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. „Mgły i cienie Katynia”. Pełna sala gromkimi brawami nagrodziła młodych artystów, wyrażając swoje uznanie dla ich kunsztu aktorskiego. 

 

W tym szczególnym dniu pamiętamy również o katastrofie polskiego samolotu rządowego Tu-54 w Smoleńsku. W sobotę 10 kwietnia 2010 roku, o godzinie 8.41 zginęło 96 osób z delegacji, która udawała się na obchody 70.rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło wielu znamienitych ludzi na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Dziś katastrofa smoleńska dzieli Polaków, na tych którzy uważają, że był to zamach oraz na tych, którzy twierdzą, że był to tragiczny w skutkach wypadek. Mimo wszystko w całym tym wariactwie nie należy zapominać o wartościowych ludziach, którzy lecieli tym samolotem, o dziedzictwie jaki pozostawili, o rodzinach które od czterech lat żyją w nieustannej żałobie. 

 

Cześć pamięci żołnierzy zamordowanych w lesie katyńskim! Cześć pamięci ofiarom katastrofy smoleńskiej!

Poniżej kilka zdjęć z szydłowieckich uroczystości oraz utwór „Katyń” w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego, którego rocznicę śmierci również obchodzimy… 10 kwietnia…

{phocagallery view=category|categoryid=270|limitstart=0|limitcount=8|imageordering=5}