Wydawać by się mogło, że jeśli bank oferuje nam ubezpieczenie kredytu to jeśli się na nie zdecydujemy kredyt jest bezpieczny. Niestety nie, bywa tak, że nawet ubezpieczenie nie uratuje nas przed finansową katastrofą.

Ubezpieczenie kredytu – czy wart?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego to sprawa nad którą się nie zastanawiamy, ze względu na duże ryzyko tak wysokiego kredytu. Inaczej jest w przypadku kredytu gotówkowego, który można, ale nie trzeba ubezpieczyć. Banki chętnie proponują tego typu ubezpieczenia, z uwagi na dodatkowe korzyści.

Co znajdziemy w ramach ubezpieczenia spłaty kredytu:

  • ubezpieczenie na wypadek śmierci,
  • ubezpieczenie na wypadek utraty pracy lub niezdolności do niej
  • ubezpieczenie na wypadek stałego inwalidztwa,

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj ubezpieczenia się decydujemy, warto wziąć pod uwagę nie tylko całkowity koszt ubezpieczenia, ale również informacje o tym czy wykupując takie ubezpieczenie, następują jakieś zmiany w oprocentowaniu samego kredytu.

To, czego bank ci nie powie

Podstawowym błędem, jaki popełniają klienci indywidualni banku, decydując się na kredyt np. gotówkowy to jego wysokość. To, że bank na podstawie dostępnych w BIK informacji, wyliczył, że może nam zaproponować np. 45 tys.zł, nie znaczy, że to kwota bezpieczna. Bank w żadnym punkcie umowy kredytowej nie zobowiązuje się udzielić nam kredytu, który jesteśmy w stanie spłacić. Wręcz przeciwnie kredytodawcy zależy na tym, byśmy zapożyczyli się na jak najwięcej, bo wówczas odsetki z tytułu spłaty kredytu będą wyższe.

Bezpieczny kredyt

Bezpieczny kredyt to nie tylko ten ubezpieczony czy niezagrożony z punktu widzenia naszych stałych dochodów, ale również taki wzięty w instytucji o stabilnej historii rynkowej. Znacznie łatwiej taką pozycję ocenić przyglądając się ofertom poszczególnych instytucji bankowych czy parabankowych. Takie zestawienia ofert dostępne są w sieci powszechnie np. na https://ocenbank.pl/. Dzięki możliwości przyjrzenia się ofercie interesujących nas banków, możemy w prosty sposób ocenić warunki, a także ewentualne ryzyko ciążące na kredycie.

http://di.com.pl/ocena-punktowa-w-bik—co-na-nia-wplywa-58400
https://www.parkiet.com/Wiadomosci/190329956-Kobiety-kontra-mezczyzni—czyli-roznice-plci-w-braniu-kredytu.html