10 września na wyspie zamkowej odbył się piknik zorganizowany przez Szydłowieckie Centrum Kultury Zamek.

Piknik odbył się po lewej stronie wyspy, gdzie rozstawiono wiele leżaków, koców czy poduch, aby każdy miał gdzie wygodnie usiąść.

Piknik zaczął się od „Action Painting”, gdzie dzieci i młodzież w niekonwencjonalny sposób wypełniała płótna. Oprócz pędzli używano dłoni, szczot, strzykawek czy po prostu wylewano farbę prosto z pojemnika. Utworzyło to dzieła przypominające stylem obrazy Jacksona Pollocka.

W międzyczasie pojawiła się szydłowiecka policja, która przewidziała dla dzieci quiz na temat bezpieczeństwa na drodze, a także pokazała im, jak wygląda odbijanie odcisków palców.

Po malowaniu przyszedł czas na naukę robienia kwiatów z bibuły. Zadbał o to Zespół Ludowy „Ździechowianki”, który pokazywał dzieciom krok po kroku, co należy zrobić, aby otrzymać piękny bibułowy kwiat.

„Ździechowianki” zadbały również o jedzenie podczas pikniku. Przygotowały mnóstwo ciast i wypieków czy też racuchy dla dzieci. Dla starszych (choć niekoniecznie) „Ździechowianki” przygotowały chleb ze smalcem oraz porkę – regionalne danie Mazowsza zrobione z ugotowanych ziemniaków i zaparzanej mąki. Podawane ze skwarkami lub usmażoną cebulą.

Piknik zakończono odpowiadaniem na pytania, które rosły na Zagadkowym Balodrzewie.

Zapraszamy także do obejrzenia naszego materiału wideo:

foto: SCK Zamek