Twoje marzenie to własne akwarium? Dzięki naszym poradom uda Ci się je spełnić! W końcu rybki to najmniej kłopotliwe z domowych zwierząt, a obserwowanie podwodnego świata odstresowuje i pomaga walczyć z depresją. Nie ma więc na co czekać – pomożemy Ci założyć Twoje pierwsze akwarium!

Szafka na akwarium

Na początek musimy wybrać miejsce, w którym stanie nasza hodowla rybek. Powinno być zacienione i daleko od grzejnika. W miejscu nasłonecznionym bądź ciepłym szybciej rozwiną się glony, a woda będzie się nagrzewać co może być bardzo przykre dla małych mieszkańców naszego zbiornika. W pobliżu akwarium powinno znajdować się gniazdo elektryczne, ponieważ jest niezbędne przy podłączeniu filtra, grzałki czy oświetlenia np. lampy LED. Pod akwarium warto położyć matę ochronną. Cały zbiornik powinien stać na szafce, która wytrzyma jego ciężar, a także będzie wodoodporna. Tego typu wyposażenie oferuje np. firma Aquael.

Jakie akwarium kupić?

Kiedy zakładamy pierwsze akwarium, nie warto kupować od razu wielkiego zbiornika z bogatą fauną i florą. Dzięki temu, jeżeli hobby nam się znudzi bądź nie będziemy mieli czasu, żeby o nie dbać, łatwiej je oddamy i stracimy mniej pieniędzy. Dla początkującego akwarysty najlepsze będzie akwarium na około 25 litrów. Jest zasada, która mówi, że na jedną rybę powinno przypadać około 5 litrów wody, zatem przy 25 litrach ilość morskich stworzeń nie może przekraczać 5-6 sztuk. Gdy już nabierzemy doświadczenia, warto kupić większe akwarium i trzymać w nim coraz ciekawsze okazy. Kupując szklany zbiornik mamy do wyboru dwie opcje – zainwestować w cały zestaw bądź każdą część dobrać oddzielnie. Dla początkującego akwarysty najlepszy będzie już skompletowany zestaw – dzięki temu nie pominiemy żadnej ważnej części np. grzałki czy oświetlenia LED, a ceny będą podobne. Po jakimś czasie, jak już “złapiemy bakcyla” możemy wymieniać poszczególne części i dopasowywać je do potrzeb ryb. Najważniejsze elementy to: akwarium, filtr, grzałka, pokrywa z oświetleniem LED, termometr, siatka, odmulacz dna, czyścik do szyby, tło do akwarium i podłoże. Ryb nie kupujemy razem ze zbiornikiem, musimy odczekać 7-10 dni, aby warunki w akwarium były dla nich najkorzystniejsze.

Jak urządzić akwarium?

To, co wkładamy do zbiornika, ma bardzo duży wpływ na roślinność i rybki mieszkające w akwarium. Właśnie dlatego nie wolno umieszczać w nim kamieni bądź żwirku znalezionego na zewnątrz. Właściwości tych przedmiotów mogą mieć wpływ na rozwój glonów (np. skały z dodatkiem metalu) bądź zdrowie rybek (np. wapienie). Tego typu elementy wystroju należy kupić w sklepie zoologicznym. Oprócz wyboru odpowiedniego wyposażenia musimy zastanowić się nad rodzajem światła. Jeżeli wybierzemy lampy LED, możemy być pewni ich energooszczędności i żywotności. Stare świetlówki czy też żarniki HQI mogą nagrzewać wodę, co będzie miało wpływ na nasze rybki. Zakładasz akwarium? Zajrzyj na stronę firmy Aquael – wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz właśnie tam!

Maja Majewska
Artykuł został przygotowany przez firmę AQUAEL oferującą zestawy akwariowe i lampy LED najwyższej jakości.