Dywany nadają wnętrzu charakteru i  wpływają na funkcjonalność pomieszczenia. O wyborze odpowiedniego dywanu powinna decydować: kolorystyka mebli, kolor ścian, rodzaj zasłon w oknach, rodzaj akcesoriów w pomieszczeniu. W niniejszym poradniku znajdziesz kilka rad, które ułatwią ci dokonania wyboru.

Czym kierować się rozważając zakup wybranego dywanu?

W pierwszej kolejności powinieneś zacząć od określenia pomieszczenia i podłogi, na której dywan będzie używany. Przede wszystkim musisz określić, jak dużego dywanu potrzebujesz w wybranym wnętrzu. Wybór dywanu może być naprawdę trudny.  Wiele czynników ma na to wpływ.  Różne wzory, rozmiary i techniki tkania dywanów oraz ich wpływ na zdrowie człowieka  dodatkowo utrudniają dokonanie właściwego wyboru. 

Kryteria, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze dywanu do salonu to: rozmiar, kolor, kształt i rodzaj materiału z jakiego jest zrobiony dywan. Najprościej mówiąc materiał powinien być wytrzymały ze względu na częste użytkowanie dywanu, w tym wnętrzu. Powinien być z materiału z którego łatwo zmyć nieczystości. Czyszczenie dywanów leżących w salonie może być prawdziwą udręką. Kolor powinien być ciemniejszy ze względu na duże ryzyko poplamienia.  Salon bardzo często służy za jadalnię. Ze stołu na podłogę może się dostawać sporo nieczystości, a ich usuwanie może być problematyczne. Dywan powinien również pasować do mebli oraz zasłon, żaluzji lub rolet okiennych. Rozmiar i kształt dywanu należy określić z uwzględnieniem wielkości pomieszczenia, rozmiaru i stylu mebli oraz inne drobnych i większych przedmiotów.

Wybór odpowiedniego dywanu do salonu – najważniejsze kryteria

W ostatnich latach rośnie liczba salonów bez dywanów. Pomaga to utrzymać pomieszczenie w czystości. Czyszczenie dywanów jest dość pracochłonnym zajęciem.  Ale nie powinieneś rezygnować z tego elementu wnętrza. Odpowiednio dobrany dywan może nadal stanowić bardzo elegancki i funkcjonalny element dekoracyjny. Dywan w salonie jest nadal dla wielu rodzin nieodzownym elementem pod względem wzornictwa i estetyki, a także dodatkowego ciepła i komfortu, zwłaszcza zimą.

Ale na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze dywanu do salonu? Jest wiele istotnych czynników. Najważniejsze kryteria to:

  1. dywan powinien pasować do aktualnej dekoracji salonu
  2. wybierz kształt dywanu jaki najbardziej lubisz
  3. sposób ułożenia dywanu: swobodnie czy pod meblami
  4. rozmiar i kolor dywanu

Komfort i stworzenie przytulnego pomieszczenia – to  najważniejsze zadanie dywanu

Oczywiście tak jak we wszystkich aspektach z wiązanych z dekorowaniem i projektowaniem wnętrz najważniejszy jest twój gust.  To kryterium powinno być najważniejszym przy wyborze dywanu. Co z tego, że dywan będzie pasował do pomieszczenia według zaleceń projektanta, jeśli ty będziesz się z nim źle czuł. Główne zadanie dywanu to stworzenie przytulnego i komfortowego wnętrza. Niemniej jednak, jeśli zwrócisz uwagę na kilka podstawowych zasad, pomoże ci to wybrać odpowiedni dywan do twojego salonu.

Jeśli twój salon jest mały, nie wybieraj ciemnych kolorów. Białych i jasnych odcieni unikaj, jeśli masz w domu dziecko lub zwierzę.

Trzymając się powyższych zasad i kryteriów bez większych kłopotów powinieneś wybrać dywan odpowiedni dla siebie i swojego salonu.