W biegach trailowych nie chodzi bowiem o sam bieg, ale o wyzwanie, o bliskość natury, o przygodę i sprawdzenie się w ekstremalnych warunkach. Tutaj nie tylko kształtujemy i budujemy wytrzymałość, ale przy okazji wykuwamy również swój charakter, trenując w niesprzyjających warunkach terenowych, a nierzadko również pogodowych. Jeśli chcemy spróbować własnych sił w tej wymagającej dyscyplinie biegowej, do takiego biegania powinniśmy się najpierw odpowiednio przygotować.

Podstawą wygodnego i bezpiecznego biegania w terenie jest dobrej jakości obuwie. Buty trailowe muszą być nie tylko wygodne, ale i odpowiednio wykonane, tak by mogły zagwarantować nam maksymalne bezpieczeństwo podczas pokonywania różnych nierówności terenu, chroniąc nasze stopy przed otarciami, odciskami i urazami natury mechanicznej. Dlatego szukając tego typu obuwia powinniśmy wcześniej określić, po jakim rodzaju terenu zamierzamy biegać.

Buty do biegania po miękkim podłożu

To najczęściej spotykany rodzaj obuwia trailowego, charakteryzujący się stosunkowo miękką, elastyczną podeszwą, która zapewnia dużą wygodę podczas poruszania się po piasku, błocie czy po śniegu. Tego typu obuwie sprawdzi się, gdy zamierzamy biegać po polnych drogach gruntowych, po leśnych ścieżkach i szutrowych drogach wiejskich, również zimą, gdy tego typu drogi pokryją się warstwą miękkiego śniegu. Podeszwa tego typu butów wyposażona jest w dużą liczbę pojedynczych, mocno odstających klocków, które gwarantują dobre trzymanie butów na miękkim podłożu, również na błocie.

Buty do biegania po twardym, kamienistym podłożu

Tego typu obuwie doskonale sprawdzi się podczas biegów górskich, po twardych, skalistych i kamienistych ścieżkach, gdzie łatwo o odgniecenie podeszwy stopy lub o uraz mechaniczny w obrębie palców. Tego typu buty wyposażone są w twardą podeszwę o stosunkowo płytkim bieżniku, który ma przede wszystkim chronić przed urazami i nierównościami terenu, a nie zapobiegać poślizgnięciom. Buty tego typu mają na ogół bardziej zabudowaną cholewę z dodatkowym wzmocnieniem w okolicach palców oraz pięty. Takie rozwiązanie to również sposób na zapewnienie lepszej ochrony stopom podczas biegów po nierównych, kamienistych ścieżkach.

Jeśli nie potrafisz określić, po jakim terenie przyjdzie Ci biegać lub wiesz, że będzie to teren mieszany, najlepszą opcją będzie wybór obuwia bardziej uniwersalnego. Trailowe buty do biegów w terenie mieszanym powinny mieć dość elastyczną podeszwę z drobnym bieżnikiem, który z jednej strony będzie izolował od nierówności terenu, a z drugiej strony będzie zapobiegał przypadkowym poślizgnięciom, które mogą być przyczyną groźnych kontuzji. Takie buty sprawdzą się w czasie biegania po równych drogach asfaltowych, a także podczas biegania po drogach brukowanych, szutrach czy leśnych, suchych ścieżkach.

www.butomania.pl