Czas  wokół Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku sprzyja radosnemu, podniosłemu nastrojowi. Jest to okres, kiedy w wielu polskich domach, ale także w wielu miejscach całego świata, grane są i śpiewane kolędy. Oczywiście, nam najpiękniejsze wydają się te polskie, istniejące w naszej tradycji od wieków. Nie mniej uroku jednak mają kolędy z innych krajów.

W  niedzielę  7 stycznia 2018 r. w Szydłowieckim Zamku zabrzmiała  właśnie taka radosna wręcz anielska muzyka, a to za sprawą koncertu pt. „JASNOŚĆ NAWIEDZIŁA ŚWIAT”, zorganizowanego przez Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek z udziałem Chór Kameralnego Domu Kultury w Zwoleniu oraz Chóru Kameralnego  GAUDIUM CANTI .

Chór Kameralny Domu Kultury w Zwoleniu istnieje od 2011 r. Inicjatorem powstania zespołu oraz dyrygentem jest Piotr Markowski. Repertuar chóru to utwory
z kręgu współczesnej muzyki rozrywkowej oraz kolędy. Oprócz koncertów dla miasta
i regionu zespół miał okazję śpiewać m.in. w warszawskiej Sali Kongresowej, na Słowacji. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć chórzystów ze Zwolenia w tradycyjnych polskich pieśniach bożonarodzeniowych takich jak „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Wśród nocnej ciszy” czy też „Lulaj że Jezuniu” przeplatanych  współczesnymi  pastorałkami
w pięknych, wielogłosowych aranżacjach.

Po występie gości ze Zwolenia swój koncert  zaprezentował  Chór Kameralny GAUDIUM CANTI pod dyrekcją Danuty Klepaczewskiej, który działa przy Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek  od 19 lat i jest doskonale znany tutejszej społeczności.
W pierwszej części koncertu usłyszeliśmy  wiązankę kolęd i pastorałek w opracowaniu muzycznym J. Króla a także suitę utworów  świątecznych do słów i muzyki  Jana Czecha.  W drugiej części wykonane zostały kolędy z różnych stron świata m.in. : kolęda amerykańska „Krętą drogą naprzód”, staroangielska „Cóż to za Dziecię słodko śpi” oraz francuska kolęda  –   „Jasność nawiedziła świat”.

Zarówno prezentacja gości jak i gospodarzy przypadły do gustu licznie przybyłej  tego dnia do Zamku  publiczności,  czego wyrazem były gromkie brawa oraz  włączenie się do wspólnego śpiewania.