6 stycznia w Święto Trzech Króli w Jastrzębiu zainaugurowano obchody 600 – lecia miejscowości leżącej na terenie powiatu szydłowieckiego.

Uroczystości rozpoczęły się w murach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jastrzębiu. Właśnie tam odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy w której udział wzięli oczywiście radni, a także zaproszeni goście m.in posłowie: Anna Kwiecień, Marek Suski, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk, wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, przedstawiciele lokalnych samorządowych, zaproszeni goście. Otwarcia sesji dokonał przewodniczący Sławomir Bińkowski, następnie głos zabrał wójt gminy Jastrząb Andrzej Bracha.

W czasie przygotowanej inscenizacji bp Wojciech Jastrzębiec odczytał, a następnie wręczył wójtowi dokument lokujący miasto Jastrząb. Przypomnijmy, że Jastrząb stara się o przywrócenie praw miejskich w 1869 roku.

Następnie okolicznościowy wykład o historii Jastrzębia wygłosił ks.  dr Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, pochodzący z Jastrzębia.

Okazuje się, że Jastrząb i okolice mają bardzo ciekawą i bogatą historię (TUTAJ – prezentacja do której referował ks. Albert Warso)

Podczas uroczystej sesji nie zabrakło podarunków od posłów, czy od samorządowców. Wicemarszałek Rafał Rajkowski wręczył wójtowi medal „Pro Masovia”.

Po części oficjalnej uczestnicy udali się do kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu, gdzie odprawiona została msza święta, a następnie wspólnie śpiewano kolędy.

Parafia w Jastrzębiu na rok jubileuszowy otrzymała od papieża Franciszka przywilej odpustu zupełnego.

Władze gminy Jastrząb i mieszkańcy szykują na 2022 rok wiele atrakcji, wydarzeń i imprez, które będą uświetniały 600 – lecie Jastrzębia.

Poniżej najważniejsze multimedia dotyczące rozpoczętych 6 stycznia 2022 jubileuszowych uroczystości: