4 września w Mirowie odbyły się Dożynki Gminne. Tradycje dziękowania za udane zbiory i dzielenia się chlebem połączono z występami artystycznymi i koncertami.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Mirowie Starym. Po zakończeniu nabożeństwa zebrani przemieścili się na plac przed mirowskim amfiteatrem gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Zaproszonych gości przywitali gospodarze gminy: Wójt Artur Siwiorek oraz Przewodniczący Rady Gminy Mirów Wiesław Morawiak. Po przemówieniach gospodarze oraz starostowie dożynek: Daria Pytoń oraz Sławomir Zawisza w asyście sołtysów dzielili chleb dożynkowy wśród zebranych.

Po obrzędzie dzielenia się chlebem delegacje wieńcowe rozpoczęły ceremonię obśpiewywania wieńców. Należy wspomnieć, że wszystkie sołectwa zaprezentowały okazałe wieńce wykonane z tegorocznych zbiorów. Po zakończeniu występów ludowych rozpoczęły się konkurencje sołectw. Rywalizacja odbywała się w czterech dyscyplinach: rzucie kaloszem do celu, ubijaniu jajek, wyścigu w workach oraz biegu z jajkiem.

Następnie na scenie wystąpił kabaret Paka z Jeleniej Góry, a zaraz po nim goście mogli obejrzeć jak zawsze wyjątkowy koncert w wykonaniu Szkolnego Zespołu Ludowego Radosne Nutki, który wykonał kilka najbardziej znanych utworów ludowych. Kolejnymi artystami, którzy pojawili się na scenie był ukraiński zespół Shlager Band. Należy wspomnieć, że zespół śpiewa wiele znanych Polskich utworów. Na koniec wystąpiła gwiazda wieczoru czyli zespół MIG. Po koncercie artyści spotkali się ze swoimi fanami przed sceną chętnie pozując do zdjęć. Impreza zakończyła się dyskoteką pod gwiazdami.

Zapraszamy do obejrzenia naszych relacji z dożynek.

Info. gmina Mirów