Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu otrzymała nowy pojazd – Suzuki Jimny. Na ten moment jest to jedyne takie auto w Europie.

Co wyróżnia ten model samochodu od innych dostępnych w szydłowieckiej straży? Oprócz białego malowania z czerwonymi napisami samochód wyróżnia się tym, że jest to pierwszy niewielki model terenowy przystosowany do zadań specjalnych.

Wóz został specjalnie zmodyfikowany przez firmę ASR Bińkowski – Suzuki z Radomia, która dołożyła wszelkich starań, aby strażacy mogli go wykorzystać w każdym terenie. 

Auto oprócz „standardowego” wyposażenia straży typu sygnalizatory, syrena czy nagłośnienie zewnętrzne zostało uzupełnione o między innymi zaczep wyciągarki DRAGON WINCH DWH 4500 HD-S 5400lb z liną syntetyczną, a jego spód został pokryty specjalnie zaprojektowanymi blachami chroniącymi silnik. Tak przygotowany pojazd został poddany przeglądowi na stacji kontroli pojazdów, gdzie po udanym sprawdzeniu wszystkich elementów wystawiono zaświadczenie, że Suzuki Jimny może pełnić rolę wozu specjalistycznego.

– Pierwszy strażacki Suzuki Jimny przeciera szlak. Tym modelem chcieliśmy pokazać, że niewielkie terenowe auto może z powodzeniem pełnić rolę samochodu do zadań specjalnych. Z pewnością sprosta zadaniom stawianym przez leśników, firmy budowlane czy choćby policję jako pojazd dla przewodników psów tropiących” – powiedział dla portalu dziennik.pl Łukasz Bińkowski, prezes spółki ASR Bińkowski – Suzuki.

Suzuki Jimny jest obecnie dostępny wyłącznie jako lekki samochód ciężarowy. Jest zbudowany na ramie drabinowej, posiada napęd 4×4 i wysokie zawieszenie, a benzynowy silnik 1.5 razem z manualną skrzynią biegów zapewnia, że pojazd dostanie się nawet w najtrudniejszy teren.

Model posiadany przez straż pożarną w Szydłowcu różni się od normalnie dostępnych egzemplarzy brakiem tylnej kanapy. Zmniejszył się także zakres regulacji foteli oraz doszła przegroda z kratą między kabiną a przestrzenią towarową. Zmodyfikowano lekko także gabaryty pojazdu – zwiększony została wysokość bagażnika, ale nieznacznie zmalała jego długość.
Jego pojemność wynosi teraz 863 litry (33 litry więcej), a ładowność to 150 kilogramów (35 kilogramów lepiej).

Suzuki Jimny po doliczeniu modyfikacji umożliwiających pracę w straży pożarnej to koszt 105 tysięcy złotych.

Informacje oraz zdjęcia zaczerpnięte z portalu dziennik.pl oraz strony Facebook firmy ASR Bińkowski – Suzuki