Bo dzieci dużo wiedzą, dużo potrafią, mają nieograniczoną wyobraźnię. To tylko my, dorośli, narzucamy im swoje schematy, pokazujemy to co sami znamy i co jest dla nas znane. Zabijając w mniejszych ludziach przy okazji kreację i wyobraźnię.

Dzięki przychylności Danuty Gnat, dyrektorki PSP nr 1, dwie instytucje: organizacja pozarządowa i szkoła, postanowiły przełamać pewne schematy. Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie PROJEKTORIAT oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu , zaproponowały dzieciom z klasy IIA i IIIA, niecodzienne warsztaty. Były to warsztaty architektoniczne z Anną Komorowską z krakowskiej Pracowni K. Żeby nie było to zwyczajne spotkanie, twórcy przyjęli formę zaangażowanej pracy twórczej i tak na „warsztat” właśnie, dzieci, wzięły swoją salę lekcyjną. Tą, w której codziennie spędzają kilka godzin.

Podczas dwóch dni warsztatowych, dzieci zamieniły się w architektów, dizajnerów, dziennikarzy, nauczycieli, detektywów. Mogły puścić wodze fantazji, co też ochoczo czynili. Ta mnogość ról, które dzieci przyjęły podczas warsztatów pomogła architektce w stworzeniu wstępnej koncepcji „Klasy innej niż wszystkie”.

Okazuje się, że aby nam się lepiej pracowało, uczyło i przebywało w jakimś pomieszczeniu wystarczą proste triki. Czasem wystarczy uporządkować przestrzeń, zwyczajnie ją posprzątać, ujednolicić kolory, przemalować ściany. Wpuścić światło do pomieszczenia.

W rezultacie powstało 13 stron z podsumowaniem warsztatów i wskazówkami Anny Komorowskiej.

Teraz, od nas dorosłych zależy co z koncepcji zostanie zrealizowane. Czy pokażemy dzieciom, że mają moc sprawczą.

Koordynatorkami i pomysłodawczyniami warsztatów są Katarzyna Karpeta wychowawczyni klasy IIA i Inga Pytka – Sobutka z TAK Projektoriat.

Projekt „warsztaty architektoniczne” zrealizowano w ramach projektu Kulturalni Edukatorzy – Mazowiecka Sieć Edukacji i Kultury. „Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”.

Inga Pytka – Sobutka

FOTOREPORTAŻ/fot. Inga PS

klasainna1 

klasainna2 

klasainna3