W piątek, 27 grudnia, w Szydłowieckim Centrum Kultury przedłużaliśmy magię świąt. W zamkowej sali kominkowej odbyło się „KOLĘD DAWANIE, czyli wspólne śpiewanie kolęd przy kominku”.
Sala jaśniała blaskiem kominkowych świec, świąteczna girlanda pachniała lasem.. – właśnie w takiej atmosferze jednej z bożonarodzeniowych tradycji stało się zadość. Licznie zebrani goście uczestniczyli we wspólnym śpiewaniu najpiękniejszych polskich kolęd. Tego wieczoru, wyjątkowo, intonowane były one przez pracowników Centrum Kultury, którzy na co dzień odpowiedzialni są za prawidłowe funkcjonowanie tego miejsca. Zanim jednak wszyscy połączyli się we wspólnej pieśni, w kolędowy klimat, jako pierwszy wprowadził nas
Chór Kameralny „Gaudium Canti”, w wykonaniu którego mogliśmy usłyszeć kolędy, takie jak „Gdy śliczna panna” czy „Jasność nawiedziła świat”.

Pierwszą zaśpiewaną wspólnie pieśnią bożonarodzeniową była, pochodząca z XVIII wieku „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”, powszechnie znana jako „Bóg się rodzi”, którą zaintonował Tomasz Gil. Publiczność już od pierwszych wersów żywo włączała się w kolędowanie i sala rozbrzmiała chórem głosów – wysokich, niskich, donośnych, cichych, głosów dorosłych i głosów dzieci.

Podczas tego niezwykłego wieczoru można było usłyszeć i zaśpiewać kolędy takie jak: „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Anioł pasterzom mówił”, „Lulajże Jezuniu”, „A wczora z wieczora”, „Do szopy, hej pasterze”.

Wystąpili: Chór „Gaudium Canti”, Tomasz Gil, Monika Olesińska, Monika Pawłowska – Szymkiewicz, Paweł Wieczorek, Dominika Orman, Małgorzata Żak, Żaneta Sasin, Barbara Ogorzałek, Anna Sochacka, Adrianna Nowocień, Agnieszka Sobutka- Klepaczewska. Akompaniament i opracowanie muzyczne – Danuta Klepaczewska.

Dla zmęczonych śpiewaniem gości przygotowany był świąteczno-zimowy poczęstunek. Były czekoladowe pierniki, herbata z pomarańczą i cytryną. Na stole nie zabrakło też imbiru, cynamonu i goździków, a do pełni zimowego nastroju brakowało chyba tylko śniegu za oknem.

Dziękujemy, że byliście z nami ten chłodny zimowy wieczór. To dzięki Wam mogła zadziać się magia. Mamy nadzieję, że Wasze dusze zostały rozgrzane, a radość, od której gęstniało piątkowe powietrze zostanie z Wami na dłużej!

info: Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”

video: portal „Nasz Szydłowiec” 

foto: Wiesław Wismont