W gronie laureatów znaleźli się również: reżyserska para Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze, małżeństwo Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, a także gitarzysta i kompozytor Wojciech Waglewski.

Wśród laureatów z lat ubiegłych są m.in: Wisława Szymborska, Marek Kotański, prof. Norman Davies, Anne Applebaum, Danuta Hübner, Agnieszka Holland, Janusz Głowacki i prof. Cezary Szczylik.

Natomiast nagrodę Kryształki Zwierciadła, przyznawaną przez czytelników magazynu „Zwierciadło” młodym osobom, które już zaistniały w świadomości społecznej dzięki ciekawym projektom i pomysłom otrzymała Inga Pytka-Sobutkaanimatorka kultury, która angażuje się w warsztaty i akcje scalające lokalną społeczność w Szydłowcu. Laureatka współpracuje też z najważniejszymi instytucjami kultury w kraju.

UZASADNIENIE ZWIERCIADŁA: – za efektywną pracę na rzecz lokalnej społeczności, za ożywianie miejsc i aktywizowanie ludzi, za dawanie przykładu, że można coś zrobić dla innych i jak to robić, za kreatywność, entuzjazm, energię i pozytywny stosunek do życia.

Inga w swoim wystąpieniu po odebraniu nagrody powiedziała m.in: 

„Dziwnie było patrzeć na siebie przed chwilą na ekranie i dziwnie tak jakoś stać na scenie teraz przed państwem, znakomitym gremium osób, które tak naprawdę znam z ekranu bądź eteru. W tym momencie powinnam podziękować osobom, bez których moja działalność nie byłaby możliwa, nie było by mnie teraz tutaj i choć wiem, ze nazwiska osób, które mam na myśli nic pewnie Państwu nie będą mówić, to jednak pozwolę sobie je tutaj, na tej scenie wymienić. Zresztą, oglądam czasem transmisję z gali wręczania nagród, Państwo dziękujecie wtedy różnym osobom i też nie są mi te wszystkie postacie znane. Więc pozwolę sobie i ja 🙂 Zacznę od dwóch osób, które stanęły na mojej drodze jako pierwsze i bez których prawdopodobnie w ogóle nie ruszyłabym z miejsca. To Marta Białek Graczyk i Piotr Stasik. Założyciele Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę. Dziękuję też Wiesławowi Wismontowi, z którym 12 lat temu założyłam grupę fotograficzną. Dziękuję Ani Michajłow Arak i Marcie Łabęckiej, z którymi założyłyśmy Projektoriat i przez kilka lat stanowiłyśmy zgrany team. Swoistą trójcę świętą w Szydłowcu. Moim współpracownicom Basi Sochackiej, Monice Ługowskiej i Marysi Kopyciel. Dyrekcji Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, ale przede wszystkim pracownikom: Marcinowi Śliwie, Justynie Nowakowskiej i Magdalenie Różyckiej, za trzyletnią wspaniałą współpracę. Agnieszce Wiśniewskiej z Krytyki Politycznej za to, ze ciągle w nas wierzy  Rodzinie za wytrwałość i wyrozumiałość. Nie sposób tu teraz wszystkim podziękować. Współpracowałyśmy z wieloma instytucjami i osobami. Wymieniłam tu jednak osoby, które były przez te lata naprawdę dla mnie ważne. Dziękuję również wszystkim tym, którzy oddali na mnie swoje smsowe głosy! Dziękuję!”

ingazwierciadlo2

Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się: student medycyny i wynalazca Kamil Adamczyk, artysta-malarz Tymek Borowski, 15-letnia pianistka Rozalia Kierc i operator filmowy Łukasz Żal.

Na zakończenie wieczoru wystąpił niezwykły duet: Grzegorz Turnau i Sebastian Karpiel – Bułecka z zespołem Zakopower, którym towarzyszyła Orkiestra Kameralna Młodej Polskiej Filharmonii. Gościnnie wystąpili kontrabasista i basista jazzowy Robert Kubiszyn oraz perkusista Michał Dąbrówka. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Adam Klocek, pomysłodawca i współtwórca płyty „Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2013 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Na scenie podczas Kryształowych Zwierciadeł pojawił się także młody wokalista Michał Szyc, finalista programu The Voice of Poland, związany również z Młodą Polską Filharmonią, która jest projektem Fundacji Zwierciadło. To jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy.

Tegoroczną Galę Kryształowych Zwierciadeł poprowadzili wspólnie redaktor naczelna „Zwierciadła” Katarzyna Montgomery i Marcin Prokop. Udział w wydarzeniu wzięli m.in.: prof. Cezary Szczylik, Edyta Olszówka, Maciej Stuhr, Małgorzata Foremniak, Anna Maria Jopek, Aga Zaryan, Szymon Majewski, Marek Koterski, Joanna Racewicz, Grażyna i Dominika Kulczyk, Dorota Soszyńska, Gosia Baczyńska, Alicja Resich-Modlińska, Małgorzata Pieńkowska, Rafał Olbiński, Grażyna Wolszczak, Alicja Węgorzewska i Magdalena Zawadzka.

info i foto: BC MFD Media Communications