Spółdzielnie mieszkaniowe powoli stają się reliktem przeszłości. Coraz więcej osób decyduje się na wykupienie mieszkania z gruntem i stworzenie wspólnoty, która sama dba o swój los. W przypadku nowego budownictwa lokatorzy już na początku powołują do życia wspólnotę. Wiąże się z tym wiele zalet, ale są także obowiązki. 

Grupy internetowe i grafiki 

Budowanie społeczeństwa obywatelskiego wyraźnie uwidocznione jest m.in. w naszych najmniejszych ojczyznach, a więc na osiedlach mieszkalnych. Wspólnoty zakładają grupy na komunikatorach internetowych lub portalach społecznościowych. Wymieniają się tam informacjami, uwagami, propozycjami. To świetny sposób na to, aby zwracać uwagę sąsiadom na niewłaściwe zachowanie, przemycić pomysł na dodatkowe ławki lub oświetlenie albo na wspólne spotkanie przed blokiem. 

Zdarza się, że wspólnota decyduje się na samodzielne dbanie o swoją przestrzeń. Wówczas każdy z lokatorów musi zająć się sprzątaniem części wspólnych nie tylko w obrębie klatki i wnętrza budynku, ale też wokół niego. Trzeba wycierać kurze, zamiatać, myć podłogi, pielęgnować zieleń, kosić trawę, podlewać kwiaty. To dużo pracy. W tym celu tworzone są grafiki, które informują każdego z mieszkańców o tym, kiedy nadejdzie jego kolej na pełnienie tych obowiązków. 

Problem w tym, że… nie każdy potrafi sprzątać. Wbrew pozorom profesjonalne dbanie o czystość i porządek to trudne zadanie. Wymaga nie tylko doświadczenia, ale i wiedzy, a także odpowiednich detergentów. Gdy w grupie znajdzie się kilka osób, które nie radzą sobie z tymi obowiązkami najlepiej, może dochodzić do napięć i frustracji pozostałych mieszkańców. Jest jednak sposób na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji. 

Zatrudnienie firmy zewnętrznej 

Sprzątanie wspólnot mieszkaniowych to dziś codzienność firm oferujących usługi związane z utrzymaniem czystości. To również najlepszy sposób na to, aby zadbać w należyty sposób o porządek. Porozmawiajcie o zatrudnieniu profesjonalnej ekipy, która kilka razy w tygodniu zajmie się posprzątaniem klatek schodowych, chodników, a dodatkowo będzie odpowiedzialna za utrzymanie zieleni. Jeśli rozłożyć koszt takich usług na wszystkich lokatorów, nie będzie to duża kwota, a Wy zyskacie czas wolny, który możecie spędzić z bliskimi, a dodatkowo pozbędziecie się stresu. 

Nie będziecie musieli też kupować specjalistycznych sprzętów, organizować zrzutek na miotły, wiadra, mopy i detergenty, a także kosiarki, sekatory czy nawozy. Firmy, oferujące sprzątanie wspólnot mieszkaniowych mają swój ekwipunek, przeznaczony do profesjonalnego użytku. Zatrudniony zespół będzie przyjeżdżać w ustalone dni, o określonych porach, aby zadbać o Wasze otoczenie. Co ważne, nie musicie od razu wiązać się umową na stałe z takim przedsiębiorstwem. Możecie na początek sprawdzić umiejętności ekipy sprzątającej podczas jednorazowego zlecenia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wówczas ustalicie szczegóły stałej współpracy.