Królik to gryzoń, który w warunkach domowych może żyć od 12 do 13 lat. Ponadto wspomniane zwierzę jest bardzo przyjazne i stosunkowo niedrogie w utrzymaniu. Przed zakupem królika trzeba skompletować wyprawkę, w skład której powinna wejść przestronna klatka, domek i inne praktyczne akcesoria. A co jeszcze warto zamówić dla nowego pupila?

Jak zaspokoić podstawowe potrzeby królika?

Króliki to zwierzęta, które posiadają piękne długie uszy, puchate ogony i niezwykle przyjemne w dotyku futro. Ten uroczy gryzoń może być niezastąpionym towarzyszem zabaw, jednak zanim tak się stanie, trzeba go najpierw oswoić. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości klatkę z miejscem na miseczki, poidełko i drobne zabawki, gdzie królik bezpiecznie się schowa i odpocznie. Dno klatki należy wyścielić sianem, które stanowi doskonałe źródło cennych składników odżywczych, w tym na przykład węglowodanów czy błonnika. Siano powinno być dobrej jakości i warto kupić go więcej, ponieważ może się szybko zużywać. Podłoże trzeba też wyłożyć trocinami, które neutralizują nieprzyjemne zapachy. W dużej klatce powinny się znaleźć co najmniej dwa poidełka ustawione na odpowiedniej wysokości.

Jak dbać o królika?

Jeśli królik ma się dobrze czuć w nowym domu, to warto zamówić mu urozmaicone pożywienie, zioła i inne smakołyki dostosowane do wieku danego osobnika. Podstawą zdrowego żywienia takiego zwierzęcia będzie sucha karma, a od czasu do czasu można podać królikowi drobne przysmaki. Poza tym to ważne, by zadbać o dobrą kondycję zębów, dlatego można sprawić pupilowi aromatyczne gryzaki zrobione z naturalnych składników. Świetnym wyborem będzie na przykład warzywne wiaderko, które stanowi również doskonały artykuł dla chomika. Właściciel powinien regularnie obcinać swojemu królikowi pazury i podawać mu niezbędne witaminy dla królika.

Pielęgnacja królika – co warto wiedzieć?

Królik nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów higienicznych, a bez wyraźnego zalecenia weterynarza nie należy go myć. Pielęgnacja królika powinna obejmować regularne wyczesywanie nadmiaru sierści, sprawdzanie stanu uzębienia i codzienne usuwanie nieczystości ze znajdującej się w klatce kuwety. Trociny można wymieniać raz na tydzień lub częściej, jeśli będą bardzo zabrudzone. Dodatkowo trzeba sprawić królikowi zabawki, dzięki którym nie będzie się nudził. Dobrym pomysłem będzie zakup tunelu lub piłki z dzwonkiem, ponieważ takie gadżety umożliwią właścicielowi szybkie oswojenie królika i nawiązanie z nim bezpiecznego kontaktu. Warto pamiętać również o wizytach kontrolnych u weterynarza. Przy czym królika lepiej nie brać na ręce, a zamiast tego, można nabyć praktyczny transporter z wydzielonym miejscem na jedzenie i wodę.

Królik to zwierzę domowe, które może dostarczyć swojemu właścicielowi wiele radości. Odpowiednie przygotowanie klatki i zakupienie właściwych akcesoriów przyspieszą proces adaptacji zwierzęcia do nowych warunków. Ważne, by nie zostawiać królika samego na wiele godzin i regularnie zmieniać mu podłoże, aby jego klatka była zawsze czysta i pachnąca.