Zajęcia rozpoczęli w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie przypomnieli sobie biografię Stefana Żeromskiego ze szczególnym zwróceniem uwagi na okres jego dzieciństwa i czas nauki w szkole elementarnej i gimnazjum. Przebywając w klasie Męskiego Gimnazjum Rządowego z zainteresowaniem spoglądali na eksponaty: kopię munduru uczniowskiego, kałamarze, drewniane liczydła, drewniane tornistry, piórniki, tabliczki uczniowskie oraz dyscypliny – rekwizyty z filmu „Syzyfowe prace”. Ta nietypowa lekcja języka polskiego na pewno zachęciła uczniów do sięgnięcia po lekturę „Syzyfowych prac” i poznania losów jej bohaterów oraz przeczytania innych utworów Stefana Żeromskiego.

Po wyjściu z muzeum uczniowie wraz z opiekunami p. A. Tokarską. p. J. Łukasiewicz i p. Marianną Łaską udali się do Centrum Geoedukacji w Kielcacach.

Podczas dwugodzinnego pobytu w Centrum Geoedukacji, które znajduje się w rezerwacie Wietrznia w Kielcach uczniowie poznali podział dziejów Ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem ery paleozoicznej, w której to wypiętrzyły się Góry Świętokrzyskie. Mogli zobaczyć, a nawet dotykać wielu skamieniałości czy odtworzonych zwierząt z tej ery geologicznej m.in. trylobity, koralowce czy pierwsze gady i płazy, ryby pancerne. Dzięki nowoczesnym technologiom prześledzili wędrówkę kontynentów na przestrzeni ponad 500 mln lat. Oglądali skały występujące na terenie Gór Świętokrzyskich. Wirtualnie znaleźli się w jaskini i podziwiali stalaktyty i stalagmity. Ogromną atrakcją była podróż kapsułą 5D „Podróż do wnętrza Ziemi”. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty, podczas których uczniowie poznali tajniki szlifowania wapieni dewońskich, które następnie jako pamiątkę zabrali do swoich domów.

geoedukacja2

geoedukacja3