Konstruując Narodowy Plan Szczepień postanowiono dokonać wcześniejszych szczepień niepełnosprawnych w Domach Pomocy Społecznej.

Tak też się stało. Zaszczepiono również kadrę DPS w kraju. Natomiast takich samych niepełnosprawnych, znajdujących się w innych placówkach, jak warsztaty terapii zajęciowej, ośrodki pobytu dziennego, środowiskowe domy samopomocy, nie zaszczepiono. W tej sprawie niepełnosprawni, ich opiekunowie i organizacje pozarządowe skierowały wiele apeli o wcześniejsze zaszczepienie pozostałych wraz z kadrą placówek- by nie dzielić i zapewnić większe bezpieczeństwo. Między innymi Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, od lat zajmujący się osobami z niepełnosprawnością intelektualną, stwierdzał: rząd jest głuchy na apele niepełnosprawnych, nie są oni objęci programem szczepień, a powinni być potraktowani priorytetowo.

W tej sprawie do Kancelarii Premiera (adresat Minister Michał Dworczyk) list protestacyjny skierowało również Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Szydłowcu, prowadzące Warsztat Terapii dla 50 niepełnosprawnych.

List wysłano 10 kwietnia 2021 r. Zwrócono w nim uwagę, na podzielenie niepełnosprawnych (zaszczepienie jednych- w DPS i nie zaszczepienie drugich w innych placówkach, w tym Warsztatach Terapii Zajęciowej) , nie zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa uczęszczającym do placówek terapii i opieki i kadrze tych placówek, co zmusiło ich organy prowadzące do zapewniania bezpieczeństwa innymi, mniej skutecznymi środkami i do prowadzenia zajęć rotacyjnych, bądź do ich zawieszania. Wskazano też, że Wojewoda mazowiecki zawiesił działalność placówek od 14 października ub. roku do 18 lutego 2021 – z powodu zagrożenia epidemiologicznego, a odwiesił ich działalność po 18 lutego 2021- na okres trzeciej, największej fali pandemii (mimo wymienianego braku szczepień uczestników placówek i ich kadry), co trudno było zrozumieć. W liście szydłowieckiego SPON zaapelowano o naprawienie błędu i stworzenie możliwości wcześniejszego zaszczepienia niepełnosprawnych i kadry placówek. Sygnatariusze listu stwierdzili, że przy takim traktowaniu niepełnosprawnych w najbliższych wyborach nie będą głosować na obecną partię rządzącą. Dodać należy, że w sprawie podniesienia wysokości pomocy dla niepełnosprawnych i ich rodzin miała miejsce okupacja Sejmu zarówno za rządów PO-PSL, jak i zjednoczonej prawicy, co świadczyło o stosunku do niepełnosprawnych obydwu formacji.

List podpisali ze strony Zarządu Stowarzyszenia Marian Frąk- prezes i Agnieszka Trojanowska – skarbnik, a w imieniu niepełnosprawnych Michał Kojara -rzecznik Stowarzyszenia.

Niedawno Minister Dworczyk poinformował, że niepełnosprawni będą mogli (po 10 maja 2021 ) zaszczepić się poza kolejnością, ale tylko ci co legitymują się jedynie orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Pozostaje dalej pytanie co z resztą, czyli o osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (tych osób wg. nas jest więcej) i lekkim. Nikt oficjalnie nie przyznaje się do błędu i braku racji i dalej dostęp do wcześniejszego zaszczepienia najsłabszych jest ograniczony. Miejmy nadzieję, że i to się zmieni…

Stowarzyszenie szydłowieckie jest dobrze zorganizowaną, lokalną organizacją pozarządową, o zasięgu powiatowym, powstałą w 1994 r., i zawsze będzie bronić interesu niepełnosprawnych, którzy są najważniejszym podmiotem. Powinno się wyrównywać im szanse w każdym aspekcie, czego wymaga unijne i krajowe prawo.

Info: Michał Kojara – Rzecznik SPON w Szydłowcu, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej.