Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone wybitnemu skrzypkowi – Marianowi Bujakowi.

19 października 2017 r. o godzinie 17.00.  Prelekcję pt. „Marian Bujak – artysta skrzypiec” wygłosi Remigiusz Mazur-Hanaj.

Marian Bujak urodził się 6 VI 1920 r. w Koryciskach, później mieszkał w Szydłowcu. Muzykantem był jego dziadek – Karol Piasta, którego skrzypce prezentowane są na wystawie czasowej Ludowe „stradivariusy”. Swoje skrzypce Karol Piasta podarował wnukowi, a ten je pieczołowicie przechowywał. Od niego Marian jako 7-letni chłopak nauczył się grać na skrzypcach, przejął repertuar i styl. Muzykantów w rodzinie Mariana było więcej, dobrze grali kuzyni Lisakowie z Szydłówka, z którymi zresztą Marian tworzył przez jakiś czas kapelę. Słynnym skrzypkiem był stryj Mariana – Andrzej Piasta. Przed wojną Marian zaczął już grać z harmonią, m.in. z kapelą Wlazłów. W 1955 r. założył własną kapelę, w której skład oprócz skrzypiec wchodziła harmonia i bęben. Początkowo kapela grała na wiejskich weselach i zabawach, potem zapraszana była na różne uroczystości regionalno-państwowe, wreszcie trafiła na imprezy folklorystyczne, przeglądy i konkursy muzyki ludowej, zdobyła m. in. Złotą Basztę na OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym. Repertuar pamięciowy Bujaka obejmował wyjątkowo duży zasób melodii (ok. 250), głównie tanecznych. Wiele z nich to była muzyka stara, przejęta od dziadka oraz innych wiekowych muzykantów. Był jednym z najwybitniejszych skrzypków ludowych regionu radomskiego. Obdarzony niezwykłym talentem, pamięcią i muzykalnością, imponował precyzją, witalnością gry i szlachetnością stylu. 

O tym niezwykłym muzykancie opowie Remigiusz Mazur-Hanaj, współtwórca ruchu domów tańca w Polsce, etnograf, animator i dokumentalista tradycyjnej kultury etnomuzycznej, scenarzysta filmów dokumentalnych, współpracownik Polskiego Radia, juror Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz redaktor naczelny portalu MuzykaTradycyjna.pl. 

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu Ludowe „stradivariusy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego

????