W Sali Kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów odbył się koncert niezwykłego zespołu z Sanoka – Orkiestry Jednej Góry – Matragona. Muzycy zagrali na licznych instrumentach z całego świata, np. takich jak: psalterium, harfa gotycka, skrzypce, kemanche, tabla, cajon, marimbula, bębny obręczowe, cymbały, kalimby, karkaba, didjeridoo, djembe, oud, bas, gitara, rawap, melodeon, flety, bansuri, drumla, lira korbowa, ukulele. Wykonane utwory składały się na program zatytułowany Anarti, którego inspiracją jest celtyckie plemię, osiadłe ok. IV w. p.n.e w górnym dorzeczu Sanu. Poza archeologią wyobraźnię muzyków Matragony zainspirowała sama przyroda – potomkowie drzew świętych gajów, wyniosłe wzgórza ze śladami świątyń i kurhanów. Zaginiony świat bieszczadzkich lasów i połonin zaczarował szydłowiecką publiczność, która nagrodziła muzyków gromkimi brawami z owacją na stojąco. Po koncercie zainteresowani mogli dokładnie przyjrzeć się instrumentom a nawet spróbować gry na niektórych z nich, był także czas na pytania, na które artyści chętnie udzielali odpowiedzi.

Następnie dr Aneta Oborny, dyrektor szydłowieckiego Muzeum oraz kurator i autorka scenariusza wystawy Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i instrumenty muzyczne w malarstwie polskim, oprowadziła gości po tej ekspozycji, na której znalazły się obrazy sprowadzone aż z 16 muzeów. Wystawa ta była w skali ogólnopolskiej pierwszą prezentacją specjalnie zgromadzonych rodzimych dzieł malarskich, inspirowanych muzyką i ludowym instrumentarium muzycznym. Każdy z obrazów podkreśla rangę muzyki w życiu ludzi z minionych epok. Niezwykłym wydarzeniem była sama możliwość, obejrzenia w jednej placówce muzealnej, zlokalizowanej poza wielkimi centrami kultury dzieła: Jan Piotra Norblina, Franciszka Kostrzewskiego, Wojciecha Gersona, Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera, Wincentego Wodzinowskiego, Władysława Jarockiego, Vlastimila Hofmana, Tadeusza Makowskiego, Zofii Stryjeńskiej. Podczas Nocy Muzeów dzieła zgromadzone na tej wyjątkowej wystawie można było podziwiać po raz ostatni. Wystawa czynna była do 15 maja 2016 r.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem podczas „nocnego zwiedzania” wśród nie tylko mieszkańców Szydłowca ale również z innych miast Polski jak Warszawa, Radom, Kielce czy Puławy.

FOTOREPORTAŻ PORTALU NASZ SZYDŁOWIEC DOSTĘPNY NA FACEBOOKU/ Zdjęcia w artykule autorstwa Katarzyny Rogala z MLIM/

mlimnoc2016 1