W dniach 19-22.05.2019 odbyła się wycieczka do Danii i Szwecji, w której uczestniczyli gimnazjaliści oraz uczniowie ze starszych klas szkoły podstawowej. Program wypełniony był różnorodnymi atrakcjami, których w malowniczej Skandynawii nie brakuje. Każdy z uczestników na pewno znalazł coś ciekawego dla siebie.
Po wyjeździe z Szydłowca i krótkim odpoczynku w Międzyzdrojach udaliśmy się na terminal promowy w Świnoujściu, gdzie po zaokrętowaniu na pokładzie promu Skania wypłynęliśmy nocnym rejsem do Ystad. Rejs przez Bałtyk wielkim statkiem Stena Line (170 m długości, 1700 pasażerów, 460 samochodów) pozostawił niezatarte wrażenia. Następnie jednym z najdłuższych połączeń między lądami w Europie, 16km mostem Öresund przejechaliśmy do Kopenhagi do Oceanarium Błękitna Planeta, największego w północnej Europie kompleksu, składającego się z 53 akwariów. Zwiedzanie Kopenhagi położonej malowniczo nad cieśniną Sund zaczęliśmy od najsłynniejszej na świecie Małej Syrenki tuż przy Przystani Królewskiej. W stolicy Danii zobaczyliśmy także m.in.: Fontannę Bogini Gefion, Pałac Amalienborg, a także siedzibę Parlamentu – Zamek Christiansborg .

Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się do najstarszego parku rozrywki na świecie 431-letniego Bakken. Zabawy i radości było wiele- 33 rollecoastery, niesamowite spadające wieże i wiele innych ekstremalnych atrakcji robiło wrażenie. Po obiadokolacji w centrum Kopenhagi udaliśmy się do hotelu, gdzie z naszych pokoi mieliśmy niesamowite widoki na panoramę miasta.

Następnego dnia dalsze zwiedzanie Kopenhagi – zaczęliśmy od wejścia na Okrągłą Wieżę gdzie znajduje się obserwatorium astronomiczne, a z platformy widokowej rozpościera się wspaniały widok na miasto. Odwiedziliśmy również dzielnicę najstarszych, kolorowych, drewnianych domków -XVIII wieczną dzielnicę portową Nyhavn, która oczarowała nas zachowaną atmosferą minionych wieków.

Z Danii przejechaliśmy znów mostem Öresund do Szwecji – dotarliśmy do Malmö, zwiedziliśmy zabytkowa część miasta czyli Gamla Staden oraz Turning Torso ”kręgosłup”– najwyższy nowoczesny budynek mieszkalny w Szwecji. Kolejnym etapem naszej wyprawy było Ales Stenar – miejsce gdzie znajduje się tajemniczy Krąg Wikingów, kamienne monumenty składają się z prawie 60 głazów.
Później udaliśmy się do Ystad – malowniczego miasteczka portowego skąd wieczorem wypłynęliśmy promem Polonia w drogę powrotną do Polski. Zwiedzanie nocne statku i ostatnie zakupy na promie sprawiły wiele radości. Ze Świnoujścia wyruszyliśmy do Poznania, gdzie oglądaliśmy zabytki tego pięknego miasta.

Była to wspaniała, niezapomniana wycieczka, która dostarczyła nam pięknych przeżyć i wrażeń. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni.
Kierownikiem wycieczki była p. Agnieszka Zaręba. Opiekunami podczas wyjazdu byli: p. Marzena Pielas, Magdalena Figarska i p. vicedyrektor Rafał Arak.