Nauka może być wielką przygodą, o czym przekonali się uczniowie PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu.

W dniach 24 – 28 XI 2017 r. odwiedziło  szkołę Mobilne Planetarium  „Halo Wiedza”. Pokaz odbył się w ogromnym przenośnym namiocie sferycznym, który został rozłożony w sali gimnastycznej, zaprezentowano dzieciom projekt edukacyjny, dzięki któremu uczniowie mogli zgłębiać swoją wiedzę na temat wszechświata oraz historii kosmosu. Dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu i podziwiały pierścienie Saturna. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem słońca i deszczem meteorytów.

Ponadto omówione zostały ciekawostki o największych odkrywcach, w tym m.in. Mikołaju Koperniku oraz o pierwszym Polaku w kosmosie Mirosławie Hermaszewskim . Dzieciom bardzo spodobała się „podróż po Wszechświecie” –  na leżąco. Najmłodsi w sposób przyjemny i z zaciekawieniem poznali Układ Słoneczny, gwiazdozbiory, z kolei dla starszych była to okazja do pogłębienia swojej dotychczasowej wiedzy o Kosmosie oraz odbycia cudownej podróży po niebie.

Zajęcia dostosowane były do poziomu danego etapu edukacyjnego. Wszyscy uczniowie szkoły byli zaciekawieni i oczarowani nietypową lekcją, w przystępny sposób poznali zagadnienia z zakresu przyrody, fizyki i astronomii. Nabyta w trakcie pokazu wiedza służyć będzie zarówno w życiu codziennym jak i na zajęciach lekcyjnych.