Przybyłych na spotkanie osadzonych przywitał pan Wojciech Dobrzański, prezes stowarzyszenia MUSHIN, który na wstępie przytoczył wypowiedzi wielu znawców, którzy uważają dyscyplinę karate za najlepszy system pedagogiczny świata, gdzie celem jest doskonalenie ludzkiego charakteru, a nie zwycięstwo czy porażka podczas rywalizacji. Najlepszym dowodem na słuszność powyższych założeń okazały się zdjęcia najmłodszych zawodników klubu, którzy bez względu na wynik zawodów z uśmiechem pozują do zdjęć ze swoimi rywalami. Świetnie przygotowani zawodnicy szydłowieckiego klubu pokazali nie tylko elementy swojego codziennego treningu takie jak ćwiczenia ogólnorozwojowe, rozciągające czy oddechowe, ale zaprezentowali również etykietę towarzyszącą ćwiczeniom. Jak wyjaśnili trenerzy klubu etykieta jest odzwierciedleniem tradycji w karate, uczy szacunku do nauczyciela, współćwiczących i samej dyscypliny. Zawodnicy bezzwłocznie wypełniali polecenia trenerów, pokazując osadzonym, że tylko posłuszeństwo i pokora prowadzą do rozwoju i sukcesu.

Co ciekawe, wszyscy zawodnicy przybyli do aresztu ubrani byli w tradycyjne stroje Gi , które noszą podczas codziennych treningów. Pan Mariusz Szymkiewicz wyjaśnił, iż w karate obowiązuje system 10 stopni uczniowskich określanych jako „kyu”. Przed zdobyciem jakiegokolwiek stopnia obowiązuje ćwiczącego biały pas, następnie przyznawane są pasy w różnych kolorach. Czarny pas oznacza stopień mistrzowski.

Zarówno sensei Mariusz Szymkiewicz jak i sensei Marek Pielas zaprezentowali osadzonym kata, a więc logiczny układ powiązanych ze sobą kopnięć, bloków i pozycji, udowadniając, że żelazna dyscyplina i systematyczne ćwiczenia gwarantują świetną koordynację i niezwykłą harmonię w każdym ruchu. Obie prezentacje zostały nagrodzone przez osadzonych głośnymi brawami.

Od kilkunastu lat sport staje się narzędziem przeciwdziałającym społecznemu wykluczeniu integrując całe pokolenia. Aktywny udział w systematycznych zajęciach z zakresu sportu kształtuje nie tylko ciało, ale także ludzki charakter, uwalniając pokłady determinacji, wytrwałości i cierpliwości tkwiące w każdym człowieku.

mushinareszt1

mushinareszt2

mushinareszt3