Tegoroczne wianki rozpoczną swoimi minirecitalami trzy młode wokalistki rodem z szydłowieckiej ziemi: Ola Krupa, Żaneta Sasin i Zuza Gadowska. Wszystkie w ostatnim czasie wielokrotnie raczyły nas swoim talentem i z pewnością nie inaczej będzie podczas Wianków nad Zalewem.

Po melancholijnych i spokojnych występach „naszych dziewczyn” rozpocznie się prawdziwa bomba muzyczna, a scenę ogarnie niesamowita energia. Wszystko to za sprawą zaproszonych w tym roku do Szydłowca gości.

Jako pierwsi na scenie pojawią półfinaliści tegorocznej edycji Must Be The Music czyli zespół BUBLICZKI (!!!)

To zespół o bruskich korzeniach, założył go przed pięcioma laty Mateusz Czarnowski, który pochodzi z muzykalnej rodziny kultywującej kaszubskie tradycje. Jego dziadek Władysław i ojciec Marek zaszczepili mu miłość do kaszubszczyzny, a on z czasem – po terminowaniu w zespole „Krebane” – przetransponował te wątki w bałkańskim tyglu. Wyszła dynamiczna mieszanka, która chwyta ze serce i porywa do tańca.

Bubliczki zdobyły swoją grą sławę nie tylko na miejscu, mają na koncie pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na festiwalu folkowym Nowa Tradycja w Warszawie i na ogólnopolskim festiwalu górskim i folkowym w Zakopanem. Nagrali też płytę pt. „Opaa!”. A ostatnio komponowali też muzykę do spektakli teatralnych. Zespół często koncertuje, a ponieważ muzycy z Brus – Mateusz i Michał Czarnowscy mieszkają teraz w Szczecinie, to łatwiej posłuchać ich właśnie tam niż w rodzinnych Brusach. Ale kapela wyjeżdża też z koncertami za granicę, do Niemiec i Szwajcarii.

Szturmem wzięli publiczność, jak tylko zespół się narodził. I to nie tylko w Brusach, skąd pochodzą, także w Warszawie czy Zakopanem, gdzie zgarnęli nagrody na prestiżowych festiwalach. Bo grają tak, że nogi same rwą się do tańca, a czasami tak, że rozkleja się dusza. Jak sami mówią, inspiruje ich folklor, który pozwala cieszyć się, płakać i tańczyć. A w muzyce łączą bałkańskie, cygańskie, żydowskie motywy ze znaną im od dziecka kaszubską tradycją. Wychodzi taka mieszanka, od której wprost bucha energia.

Zespół tworzą Mateusz Czarnowski – accordion, vocal Michał Czarnowski – violin, mandoline, tambourine Piotr Ringwelski – trumpet, tenorhorn Paweł Ringwelski – trombone Artur Pacak – double bass Piotr Bruski (Binek) – drum instruments Krzysztof Kowalczyk – saxophone, clarinet

 

Zespołem zamykającym tegoroczne WIANKI’2013 będzie grupa z Radomia z Jakubem Gajewskim rodowitym mieszkańcem Szydłowca w składzie. Mowa oczywiście o zespole ALICETEA  , który zaserwuje szydłowieckiej publiczności niesamowitą dawkę muzyki reggae.

ALICETEA – to jeden z czołowych zespołów polskiej sceny reggae. Tworzy go ośmiu muzyków z których absolutnie każdy pochodzi z innej muzycznej bajki, z tego połączenia powstaje niewyobrażalnie energetyczna i stylistyczna fuzja, od reggae, ska przez funkowe rytmy do kompozycji z potężnym kopem.

W 2008 roku zespół po wielu zagranych koncertach w Polsce i zagranicą, wydał swoją debiutancką płytę pt. „Muzyka Moja Broń”. Po świetnie przyjętych przez Jury i publiczność występach w programie muzycznym Must Be The Music, 20 kwietnia 2013 wydał swój drugi oficjalny album pn. „Wyspy Planety Układy”.

Zespół przez kilka lat swojej działalności zagrał kilkaset koncertów w wielu miejscach w Polsce, a także poza granicami kraju między innymi w Niemczech i na Słowacji. W tym czasie zespół brał udział w wielu festiwalach na których został zauważony i doceniony. I tak w 2004 roku zdobył Złoty Kaganek dla Najlepszego Zespołu Studenckiego, 2 lata później otrzymał specjalne wyróżnienie Festiwalu Kultury Niezależnej CK Alternatiff i wyróżnienie Muzycznych Elsaurii. Następnie w 2007 r. zajął I miejsce na Festiwalu Reggae w Kielcach i zdobył wyróżnienie na festiwalu Chełmstok. Rok 2008 przyniósł I miejsce podczas festiwalu Reggae na Piaskach oraz specjalna nagrodę podczas Ostróda Reggae Festiwal.

Wspomniany rok 2008 był niezwykle ważny dla zespołu, gdyż 14 kwietnia ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. Muzyka Moja Broń – świetnie przyjęta przez krytyków i fanów. Kolejne lata działalności to niezliczona ilość koncertów a także specjalne wyróżnienie w finale Ogólnopolskiego Konkursu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia „Przebojem na antenę” 2009 gdzie utwór „Tyle dróg’ został okrzyknięty Przebojem Lata.

Ostatnie lata działalności, to oprócz świetnie przyjętego występu w programie Must Be The Music, koncerty i przygotowywanie materiału na drugi album zatytułowany „WYSPY PLANETY UKŁADY”, którego premiera miała miejsce 20 kwietnia 2013 r. Produkcja zawiera 11 premierowych numerów – które zabiorą nas w muzyczną podróż, będącą niewyobrażalnie energetyczną i stylistyczną fuzją reggae’owych wibracji, funkowych rytmów, ska, hip-hopu jak również kompozycji zagranych z potężnym wykopem. Wyspy Planety Układy” to słowa klucze do treści zawartej w utworach, które opowiadają o relacjach i stosunku do świata, związkach międzyludzkich, jak i naszych wewnętrznych przemianach.

Obecny skład zespołu: Daniel Adamczyk – wokal Jakub Gajewski – wokal Łukasz Treter – gitara basowa Miłosz Likowski – perkusja Piotr Nieciecki – gitara Grzegorz Olewiński – puzon Damian Czarnecki – trąbka Maciek Pytlak – sampler

21 czerwca bądźcie w Szydłowcu na Wiankach nad Zalewem, weźcie udział w święcie muzyki i niesamowitej zabawie (!!!). Poniżej przedstawiamy najnowsze utwory zespołów ALICETEA i BUBLICZKI oraz próbkę umiejętności szydłowieckich wokalistek: Oli, Żanety i Zuzy.