Od 21 czerwca do 15 lipca prowadzone są konsultacje społeczne, których przedmiotem jest składanie wniosków dotyczących nadania nazw ulic oraz rond. Rozmowy na temat zmiany nazewnictwa ulic prowadzone są od lat.
Od 21 czerwca przeprowadzane są konsultacje społeczne celem składania wniosków dotyczących zmian ulicy położonej między Iłżecką a ulicą
Stanisława Staszica, oraz nadania nazwy rondu położonemu na ulicy Tadeusza Kościuszki.
Przedtem była już o tym mowa i na jednej z takich rozmów na temat możliwych zmian nazw ulic, okazało się że pomysłów jest całkiem dużo, jednak nie każdy można wykorzystać
Była propozycja pójścia drogą małych miasteczek, które w nazwach ulic, szczególnie tych mniejszych, które nazwy nazywają w taki sposób, aby odnieść się do historii, albo jakiejś ciekawostki związanej z miastem.
Powstała droga S7 i przy okazji tzw. drogi serwisowe, które teraz są wykorzystywane w celach rekreacyjnych przez rowerzystów, biegaczy i tak dalej. Dziś pomnik Żołnierzy Września został przeniesiony na skraj Wsi Barak i Woli Korzeniowej, przy lesie. Niedaleko tego miejsca stała kiedyś leśniczówka w której mieścił się sztab dywizji. Pomnik powstał w ciężkich czasach komunistów, my z tego dorobku korzystamy, ale czy tam jest jakaś informacja co to za miejsce? Co tam się działo? Nie ma. (…) Dziś kwitnie turystyka związana z podążaniem śladami bitew czy ważnych wydarzeń historycznych. – mówi Marek Sokołowski
Podał on także swoje przykłady: Droga do pomnika była by ulicą 36 Dywizji Piechoty, a plac na Placu Wolności nosiłby nazwę Kapitana Gustawa Krolla
Była też mowa o szlakach turystycznych, ale nie jest pewnym czy gmina ma kompetencje do nazywania szlaków, najprawdopodobniej to zależy od tego czy jest to droga gminna, czy to droga wewnętrzna, lub od tego, kogo własnością jest dany teren.
Póki co nie mamy nowych ulic, to może skupimy się na nazywaniu ścieżek? – proponuje Maciej Kapturski
Według Marka Sokołowskiego w inicjatywie gminy jest wielka moc, wystarczy tylko chcieć i wykazać inicjatywę.
Mieszkańcy od dawna próbują wdrożyć zmianę, np. Mikołaj Wilk składał wniosek o nadanie nazwy jednej z ulic na ulicę Czesława Anteckiego, do tego dochodzi Poseł Agnieszka Górska, która zaproponowała, aby zdekomunizować miasto poprzez zmianę nazw ulic kojarzących się z PRL.
Podczas rozmów stwierdzono, że należy wysłuchać mieszkańców. W wielu gminach funkcjonują dobre praktyki, np. ulice na zwartych osiedlach nazywane są według klucza który już istnieje, musi być spójność. Są ulice Mickiewicza i Kochanowskiego, więc ulicę obok można nazwać np. ulicą Sienkiewicza.
Aktualne rondo omawiane na spotkaniu ma się nazywać rondem ks. Romana Kotlarza, i nie chodzi o to, że ta nazwa jest zła – Miasto Szydłowiec chce wybrać nazwę wspólnie z mieszkańcami, dlatego właśnie obywatele Szydłowca do 15 lipca mogą składać wnioski o zmianę nazw ulic i rond.
- osobiście w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Szydłowcu
- za pośrednictwem poczty, na adres Urząd Miejski w Szydłowcu, Rynek Wielki 1;
- 26-500 Szydłowiec z dopiskiem na kopercie „Konsultacje społeczne”;
- za pomocą poczty elektronicznej w postaci skanu wniosku na adres konsultacje@szydlowiec.pl;
- faksem na numer 48 617 05 10
Formularz jest dostępny do pobrania TUTAJ