17 września o godzinie 19:00 w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbył się koncert otwierający cykl „Kameralnie nad Korzeniówką”.

„Niemen i Zator improwizują Babuchowskiego” to pierwszy koncert zrealizowany w ramach nowo powstałego cyklu wydarzeń artystycznych, naukowych i popularyzatorskich, organizowanych w nowej siedzibie muzeum przy ul. Kąpielowej.

Natalia Niemen to wokalistka, altowiolistka, autorka muzyki i tekstów oraz plastyczka. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej.

Podczas koncertu towarzyszył jej Michał Zator – prawdopodobnie jedyny harfista w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który uprawia rozbudowaną improwizację na tym instrumencie akompaniując sobie do śpiewu.

Przez cały czas trwania koncertu duet improwizował, jednak ich improwizacja różniła się od techniki znanej w muzyce. Tworzyli oni muzykę na podstawie wierszy, ich słów i znaczenia, gdzie „zwykła” improwizacja, znana m.in. z muzyki jazzowej, jest wykonywana na podstawie określonych wcześniej muzycznych form.

Tutaj to Michał Zator za pomocą harfy budował wspomniane wyżej formy, na których Natalia Niemen opierała swój wokal i melodie grane na altówce, tworząc w ten sposób jedyne i niepowtarzalne utwory. Dało się to odczuć szczególnie podczas bisu, gdy artyści improwizowali na zinterpretowanych już wierszach, gdzie mimo tego samego tekstu, utwór brzmiał zauważalnie inaczej niż pierwsza zaprezentowana przez nich wersja.

Dyrektor muzeum, dr Aneta Oborny, w wypowiedzi dla Nasz Szydłowiec, nie ukrywała zadowolenia z odbioru koncertu. Opowiadała też o tym, jak w czasie pandemii muzyka, oraz ogólnie sztuka są ważne, by móc utrzymać zdrowie psychiczne na wysokim poziomie, kiedy to mogło spaść przez monotonię siedzenia przez miesiące w domu.

Dyrektor nie chciała nam zdradzić planów muzeum na przyszłe występy, zapewniała jednak, że wszyscy artyści, którzy się pojawią, będą na wysokim poziomie, podobnym do tego, który panował przy koncercie Natalii Niemen i Michała Zatora.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo, w której zawarliśmy rozmowę z duetem: