We wtorkowy wieczór 24 października sala kameralna Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek” wypełniła się prawie w całości miłośnikami dobrego polskiego kina. 

Wszystko to za sprawą projekcji filmu „Ostatnia Rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Po projekcji odbyło się spotkanie z Agnieszką Michalską, aktorką grającą w tym filmie. Szydłowiecka publiczność miała wiele pytań, a dyskusja trwała około godziny. Bardzo dobra frekwencja jest dowodem na to, że w Szydłowcu jest zapotrzebowanie na dobre kino i miejsce do wyświetlania filmów.

Film został wyświetlony w ramach projektu „Polska Światłoczuła.

Polska Światłoczuła to działający od 2011 roku projekt reżyser Doroty Kędzierzawskiej i operatora Artura Reinharta. Ma on na celu prezentację najlepszych polskich filmów oraz spotkania z ich twórcami w miejscowościach pozbawionych kin.

Fabuła OSTATNIEJ RODZINY poświęcona jest życiu i twórczości rodziny Beksińskich. Historia Zdzisława – cenionego malarza i jego syna nacechowana jest serią dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni 28 lat, a fabuła koncentruje się na warszawskim okresie życia rodziny Beksińskich. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia podejmują walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.