{phocagallery view=category|categoryid=201|limitstart=0|limitcount=13|imageordering=5}

Konferansjerzy Agnieszka Sobutka – Klepaczewska i Adrian Dąbek serdecznie powitali przybyłe orkiestry, zaproszonych gości oraz licznie zgromadzoną publiczność.

Po wysłuchaniu hejnału, który został odegrany z wieży ratusza przez muzyków z szydłowieckiej orkiestry, oficjalnego otwarcia spotkań dokonał Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński. Głos zabrał również Zbigniew Gołąbek, który serdecznie podziękował za zaproszenie i powiedział, że zawsze z radością przyjeżdża do Szydłowca. Radny Sejmiku mówił także, że cieszą go zmiany jakie przez ostatnie lata zaszły w naszym mieście i pogratulował tego, że samorząd gminny jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych. Serdeczne słowa skierował do orkiestr, dziękując im za kunszt muzyczny, który nadaje kolorytu wielu ważnym uroczystościom i pogratulował już jedenastoletniej historii organizowania spotkań orkiestr w Szydłowcu.

Tradycją szydłowieckich spotkań jest wspólny występ wszystkich orkiestr. W tym roku pod jedną batutą odegrano: „Gaude Mater Polonia”, opr. T. Sianecki, „Mazurek 3- Maja” opr. M. Stanisławski, „Czarna Madonno” opr. W. Janiszewski, „Orkiestry Dęte” opr. J. Kwiatkowski. Kilka minut po 16.00 rozpoczęły się prezentacje indywidualne. Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta OSP z Skaryszewa, która wykonała, m.in: „Gotta go home”, „Przetańczyć całą noc”, „Pretty Woman”, „Tokarek” – czardasz i „Skrzydlate ręce” z rep. zespołu Enej.

Orkiestra Dęta OSP z Skaryszewa powstała w 1909 roku. Pierwszym jej kapelmistrzem był jeden z założycieli – Paweł Wilanowicz. Od 1 maja 1993 roku kapelmistrzem skaryszewskich muzyków jest Tomasz Góźdź, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie klarnetu. Orkiestra liczy 41 osób i 21 uczniów. Jest laureatem wielu konkursów i przeglądów muzycznych. 30 maja 2010 na V Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Szydłowcu, skaryszewska orkiestra zajęła I miejsce w programie koncertowym, za które otrzymała Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Jako kolejna na letniej scenie szydłowieckiego rynku zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP z Kozienic. Orkiestra ta reaktywowała się pod koniec 1995 roku. Początkowo zespół składał się z 10 muzyków, obecnie liczy 37. Jedna trzecia składu to dziewczęta. W ciągu roku orkiestra bierze udział średnio w 30 imprezach i uroczystościach na terenie powiatu kozienickiego, jak również poza jego granicami. Repertuar to marsze paradne, utwory rozrywkowe oraz pieśni kościelne. W Szydłowcu orkiestra zagrała m.in.: „Mexico Live”, „Hello Marry Lou”, „Rendezvous mit Roy Black”, Kiwi Cha-Cha, Quando, Quando – Samba.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bodzentyna zagrała dla szydłowieckiej publiczności m.in.: Marsz Wiwat, One moment in time i Hello Dolly – solo na trąbce: Katarzyna Piasecka, Latin Mood, Samba for band.

Orkiestra ta powstała w 1875 r. Prezentuje wysoką formę artystyczną, osiągając wiele sukcesów. Jest trzykrotną laureatką Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr OSP. w przeglądzie ogólnopolskim zajęła 24 miejsce na 846 orkiestr. Jednym z ważniejszych nagród orkiestry jest odznaczenie medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadanym przez Ministerstwo Kultury za całokształt pracy.

Finałowym koncertem XI Szydłowieckich Spotkań Orkiestr Dętych był występ zespołu gospodarzy, czyli Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego.

Miejska Orkiestra Dęta uświetnia ważne uroczystości państwowe i kościelne. Gra na imprezach kulturalnych i festynach. Uczestniczy w przeglądach i konkursach. Jest chlubą i ozdobą Szydłowca. Kapelmistrz Henryk Kapturski pomaga stawiać pierwsze kroki w muzyce. Wielu członków orkiestry to zawodowi muzycy. Repertuar jest obszerny: obowiązkowo grają hymny, marsze, utwory śpiewane podczas obrządku mszy świętej, a także dzieła znanych kompozytorów. Orkiestra nie stroni również od muzyki rozrywkowej połączonej ze śpiewem wokalistek. Podczas niedzielnego koncertu mogliśmy usłyszeć m.in.: Summernight Rock, Takie Tango (z rep. Budki Suflera) – wokal: Karolina Berus-Pietras, Polkę Koncertową na puzon i orkiestrę – solo na puzonie: Adam Frąk, Rock’n’roll Forever – solo na trąbce: Paweł Anyszek, Miasto Nocą – wokal: Karolina Pietras – Berus, partie solowe na instrumentach: Tomasz Gil i Karolina Rejczak.

Po zakończeniu prezentacji indywidualnych Burmistrz wraz z gośćmi wręczył dyplomy i pamiątkowe puchary, dziękując kapelmistrzom i muzykom za piękne koncerty. Podkreślił duże znaczenie warsztatu muzycznego oraz edukacyjną rolę orkiestr. Wyraził zadowolenie, że zamiłowanie do muzyki jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Burmistrz mówił, że ogromnie go cieszy, iż zapoczątkowana już jedenaście lat temu inicjatywa spotkań jest ciepło przyjmowana przez orkiestry, jak również mieszkańców Szydłowca i zaprosił w przyszłym roku na XII Spotkania Orkiestr Dętych.

Muzycznym uwieńczeniem tegorocznych spotkań było gromkie „Sto Lat” dla wszystkich zgromadzonych na Rynku Wielkim w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej.

Patronat medialny nad XI Szydłowieckimi Spotkaniami Orkiestr Dętych objął portal www.naszszydlowiec.pl 

foto i tekst: www.szydlowiec.pl