Gościem specjalnym Spotkań tym razem będzie CHÓR GOSPEL RADOM. Zespół działa pod kierownictwem Iwony Skwarek – znakomitej wokalistki jazzowej – przy Młodzieżowym Domu Kultury od 2006 r. W swoich założeniach miał to być młodzieżowy chórek żeński, ale obecnie jest żywym przykładem na to, że muzyka łączy pokolenia. Rozpiętość wieku od 14 do… Muzyczna pasja, wiara, zaangażowanie i radość dzielenia dobrą energią to cechy, którymi wokaliści z Radomia chcą zarazić publiczność podczas swoich koncertów.

Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki sakralnej mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców USA. Podczas śpiewu chórzyści zachowują się żywiołowo – poruszają się w rytm, klaskają, czasem nawet tańczą. Często śpiewaniu przewodniczą soliści. Z czasem grupy gospel zaczęły powstawać także poza Stanami. Moda ta przyszła kilka lat temu także i do Polski.

Każdy, kto pierwszy raz słyszy występ chóru gospel, na początku nieśmiało się uśmiecha. Podczas śpiewu chórzyści zachowują się żywiołowo – poruszają się w rytm, klaskają, czasem nawet tańczą. – Ludzie nie są przyzwyczajeni, że w czasie pieśni można klaskać, wyrażać śpiewem radość – mówi Iwona Skwarek. – Ale w czasie występu przełamują się, dołączają do śpiewu. Chwalić Pana poprzez muzykę można przecież wszędzie, tak jak modlitwa nie musi odbywać się w kościele. Trzeba iść na całość, bo gospel to żywioł – podkreśla wokalistka.

Jak ten żywioł sprawdza się na scenie, będzie można sprawdzić podczas koncertu w niedzielę, 21 października, o godzinie 17 .oo w sali kominkowej szydłowieckiego zamku.