I miał rację. Odzyskanie niepodległości kosztowało nasz kraj wiele lat pod zaborami. Dokładnie 123 lata, kiedy to Polski nie było na mapie Świata. Nie obyło się również bez niezliczonej ilości Polaków, którzy polegli w walce za Wolną Ojczyznę. 

W 2015 roku cieszymy się już z 97 lat Wolnej Polski. Niebawem minie 100 lat, podczas których również nie było lekko, ale taki już widać los Polski, że na przestrzeni wieków cały czas ktoś nam zagrażał, przeszkadzał czy próbował stłamsić. 

Również w Szydłowcu obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. W pierwszej kolejności uroczystości na Rynku Wielkim, gdzie w Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego odegrała „Mazurka Dąbrowskiego” hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystej Mszy św. za Ojczyznę w farze św. Zygmunta przewodniczył ks. Krzysztof Nowosielski, a okolicznościowe – patriotyczne kazanie wygłosił ks. Norbert Skawiński. 

Bezpośrednio po eucharystii jej uczestnicy udali się przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, by tam oddać hołd polskim bohaterom i radować się z niepodległości. 

Modlitwę pod pomnikiem poprowadził ks. kanonik Adam Radzimirski, głos zabrał burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który w swoim przemówieniu przybliżył zebranym historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Chwilę później Zofia Liszka – prezes Kombatantów RP w Szydłowcu wręczyła: burmistrzowi Ludwowi, Markowi Sokołowskiemu – Społecznemu Opiekunowi Miejsc Pamięci Narodowej oraz Józefowi Szymko członkowi ZKRPiWP – Kombatanckie Krzyże Zwycięstwa. 

Natępnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Ostatnim akcentem miejskich uroczystości pod pomnikiem była wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej. 

Fotoreportaż Marcina Banaszczyka