2 grudnia 2017 r. rozegrano VIII Mistrzostwa Powiatu Szydłowieckiego w szachach. Organizatorem był Powiat szydłowiecki, a współorganizatorem klub szachowy „Wieża” Szydłowiec. Sędziował Jacek Sieczkowski z Radomia a kierownikiem turnieju był Marian Frąk.

W turnieju wystąpiło łącznie 18 szachistów, w tym 9 juniorów, 3 zawodniczki. Grano systemem szwajcarskim 7 rund po 30 minut na zawodnika na partię.

Po raz pierwszy w mistrzostwach wystąpiła reprezentacja Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szydłowcu Piotr Podsiębierski i Michał Kojara. Zawody stały na dobrym poziomie organizacyjnym, a walka sportowa była emocjonująca do końca. Mobilizowały puchary, medale, nagrody pieniężne i rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

W kat. open zwyciężył Jerzy Kucfir z Szydłowca (6,5 pkt) i to on został nowym mistrzem powiatu (po raz drugi). Dotychczasowy 4-krotny mistrz powiatu Dariusz Żurek z gm. Chlewiska zajął 2 miejsce (5 pkt.) a na miejscu 3-cim uplasował się Tadeusz Śmigielski z Szydłowca( 5 pkt.).

W kategorii juniorów zawodnicy na podium stanęli w takiej samej kolejności jak w ubiegłym roku: 1.Szymon Żurek (gm. Chlewiska)- 4 pkt., 2. Michał Orlicki (gm. Jastrząb)- 4 pkt., 3. Maciej Kowalczyk (Szydłowiec)- 3,5 pkt. Najlepszą zawodniczką turnieju została zaledwie 6-letnia Julia Kryńska z Szydłowca (15 miejsce w kat open, 6 miejsce w kat juniorów- 2,5 pkt). Występ tej poważnie grającej małej dziewczynki wszystkich rozczulił, otrzymała pamiątkową statuetkę i nagrody. Mistrzem niepełnosprawnych powiatu został Michał Kojara z gm. Jastrząb, który uzyskał życiowy wynik w zawodach – wysokie 11 miejsce w turnieju- 3,5 pkt. Sporym osiągnięciem zawodników turnieju są uzyskane V kategorie szachowe. Uzyskali je juniorzy Julia Kryńska i Jakub Gunciarz z Szydłowca oraz niepełnosprawni szachiści Michał Kojara i Piotr Podsiębierski z gm. Chlewiska. To piękne podsumowanie dla nich szachowego roku 2017. Nieoficjalna klasyfikacja drużynowa mistrzostw (liczono najlepsze wyniki 3 zawodników drużyny) przedstawiała się następująco 1. Szydłowiec (Jerzy Kucfir + Tadeusz Śmigielski + Tadeusz Ryszewski)- 16 pkt., 2. Chlewiska (Dariusz Żurek + Piotr Podsiębierski + Szymon Żurek)- 12 pkt., 3. Jastrząb ( Sławomir Bednarczyk + Michał Kojara + Michał Orlicki)- 11,5 pkt.

Nagrody podczas uroczystości zakończenia turnieju wręczali Starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, Piotr Kornatowski- Radny powiatowy i Marian Frąk z „Wieży” Szydłowiec- współorganizatora.

Natomiast drugiego dnia – 3 grudnia 2017 szydłowiecka drużyna w składzie Dariusz Żurek, Marian Frąk i junior Szymon Żurek udała się do Stąporkowa na turniej o puchar Burmistrza tego miasta. Wystąpiło tam łącznie 20 zawodników z całego regionu. Duży sukces odniósł nasz zawodnik Dariusz Żurek, który uzyskując 5,5 pkt. (5 zwycięstw, 1 remis i 1 porażka w partiach) zajął 2 miejsce, otrzymał puchar i nagrody pieniężną i rzeczową. Marian Frąk również uplasował się w pierwszej 10-tce – dokładnie na 10 miejscu- 3,5 pkt. Było to ostatnie honorowane dyplomem i medalem miejsce. Frąk otrzymał również nagrodę pieniężną za najpiękniejszą rozegraną partię szachową z Zygfrydem Dąbrowskim ze Stąporkowa. Zwyciężył Urban Wojciech z Kielc- 7 pkt. (z 7 ). Sędziował Łukasz Łukomski z Bliżyna.

Informuje: Marian Frąk – KSz „Wieża” Szydłowiec