Jak w latach poprzednich zabrakło reprezentantów Mirowa. Duże uznanie należy się dla młodej 3-osobowej drużyny Orońska, która dzielnie zniosła trudy tego turnieju i też sporo ugrała.

Rywalizacja w tym roku toczyła się pod dyktando Tadeusza Śmigielskiego z Szydłowca (weterana szydłowieckich szachów), który samodzielnie prowadził z kompletem punktów po pierwszym dniu zmagań i utrzymał prowadzenie do końca. On też został nowym Mistrzem powiatu szydłowieckiego w szachach- 2015. Nie przegrał żadnej partii, jedną zremisował.

Na uwagę zasługuje też wynik Jerzego Kucfira- wiceprezesa „Wieży” Szydłowiec, który został wicemistrzem. Na trzecim miejscu podium uplasował się dotychczasowy 3-krotny mistrz powiatu Dariusz Żurek z gm.Chlewiska. Najlepszy junior Oskar Żak z Sadku, gm. Szydłowiec zajął wysokie 4 miejsce w kategorii ogólnej. Mistrzem powiatu do lat 13 (szkoły podstawowe) został najmłodszy zawodnik Mistrzostw Janek Dąbrowski z Orońska, a mistrzynią kobiet Karolina Żak z Sadku, gm. Szydłowiec. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach uhonorowano pucharami, statuetkami i nagrodami.

W uroczystości zakończenia mistrzostw udział wzięli: starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Szydłowcu Marek Plewa, wójt gm. Chlewiska Waldemar Sowiński, wójt gm. Jastrząb Andrzej Bracha i reprezentantka wójta gm. Orońsko Dorota Stefańska. Kierownikiem turnieju był Marian Frąk, a sędzią Jacek Sieczkowski z Radomia. Organizatorami zawodów byli powiat szydłowiecki i klub szachowy „Wieża” Szydłowiec. Jedynym zawodnikiem, który uzyskał kategorię szachową ( III kat.) w zawodach był Sławomir Bednarczyk z Jastrzębia ( wielkie brawa!).

Podczas zakończenia Marian Frąk- prezes „Wieży” poinformował o wycofaniu się z organizacji turniejów szachowych ze względów osobistych. Zauważył jednakże (jako tytan pracy społecznej w wielu dziedzinach), że działalność społeczna nie jest doceniana (nawet w środowiskach w których się działa) oraz, że aktualna sytuacja w Polsce nie sprzyja nie będzie sprzyjać angażowaniu się w społeczeństwo obywatelskie. Będzie on jednak kontynuował niektóre inicjatywy szachowe, w tym na rzecz młodych zawodników z UKS „Korona” Szydłowiec (których trenuje od 1 grudnia 2015 r.), niepełnosprawnych oraz oldboyów (wiek 60+). W tym miejscu trzeba zadać pytanie co ma z tego środowisko jeśli odchodzi od działalności społecznik- pasjonat. Odpowiedź brzmi: nic !… Takie jednak czasy. Marian Frąk podziękował wszystkim, którzy z nim współpracowali na rzecz szydłowieckich szachów i organizowanych przez niego turniejów przez ostatnie 6 lat, od 2009 r., kiedy to reaktywował środowisko szachowe w Szydłowcu. Wymienić choćby wypada przeprowadzenie po 6 edycji turnieju „Ziemi Odrowążów”, Memoriału Mirosława Aleksandrowicza (razem z Wojciechem Bednarczykiem), Mistrzostw powiatu szydłowieckiego a było jeszcze wiele innych turniejów. W tym czasie ok. 25 szydłowieckich zawodników zdobyło, bądź podwyższyło kategorie szachowe do wysokiej II kat. włącznie. Sam Marian Frąk w 2015 roku wszedł do czołówki polskich problemistów szachowych, uzyskując sukcesy międzynarodowe w konkursach na kompozycje szachowe i I kategorię w tej dziedzinie sztuki szachowej.

TABELA KOŃCOWA MISTRZOSTW POWIATU W SZACHACH SZYDŁOWIEC-2015

1. Śmigielski Tadeusz (Szydłowiec)- 6,5 pkt.

2. Kucfir Jerzy (Szydłowiec)- 6 pkt.

3. Żurek Dariusz (gm.Chlewiska)- 5 pkt.

4. Żak Oskar (gm. Szydłowiec)- 4 pkt.

5. Ziętkowski Jerzy (Szydłowiec)- 4 pkt

6. Ryszewski Tadeusz (gm. Szydłowiec)- 4 pkt. (klasyfikowano łącznie 17 zawodników)

KLASYFIKACJA JUNIORÓW MISTRZOSTW

1. Żak Oskar (gm. Szydłowiec)- 4 pkt.

2. Żak Cezary (gm. Szydłowiec)- 4 pkt.

3. Ślizak Dawid (gm. Orońsko)- 3 pkt.

4. Żak Karolina (gm. Szydłowiec)- 2,5 pkt.

5. Dąbrowski Jan (Orońsko)- 1,5 pkt.

6. Dąbrowska Katarzyna (Orońsko)- 1,5 pkt.

Informuje: Michał Kojara – p.o sekretarza „Wieży” Szydłowiec