Policjanci z szydłowieckiej policji uczestniczyli w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą w trakcie, których został poruszony temat bezpieczeństwa w czasie trwania ferii zimowych. W spotkaniach uczestniczyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego. Poza akcją „Bezpieczne ferie 2019” realizowany był również program „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

W ostatnim czasie policjanci Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii szydłowieckiej Policji rozpoczęli spotkania na temat spędzania wolnego czasu podczas zimowego wypoczynku. Spotkali się z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu, gdzie realizowany był również program edukacyjny „Bezpieczna Akademia Puchatka”. Podczas spotkania policjanci przypomnieli numery telefonów alarmowych wszystkich służb ratunkowych, omówili zasady poruszania się przez pieszych, korzystania z fotelików i podstawek służących do przewożenia dzieci oraz jak bezpiecznie jeździć na sankach, łyżwach i nartach. Na zakończenie spotkania policjanci przypomnieli jak ważnym elementem jest noszenie elementów i zachęcali do noszenia odblasków. Spotkania na temat bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku będą realizowane w szkołach i przedszkolach na terenie całego powiatu w związku z akcją „Bezpieczne Ferie 2019”.

 

Sierż. szt. Grzegorz Sobierajski z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii szydłowieckiej Policji wspólnie z mł. bryg. Bartłomiejem Wilczyńskim z Państwowej Straży Pożarnej i Benedyktem Piklem ratownikiem medycznym, uczestniczyli również w niecodziennej lekcji uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu. Tematem spotkania było bezpieczeństwo. Policjant omówił zasady poruszania się po drogach, korzystania z fotelików i pasów bezpieczeństwa podczas podróży. Przestrzegał przed niebezpieczeństwami podczas spędzania wolnego czasu i zabaw zimowych oraz przed kontaktem z osobą nieznajomą. Strażak omówił zagrożenia podczas korzystania z zamarzniętych zbiorników wodnych oraz sposoby udzielania pomocy, kiedy załamie się lód. Kolejnym prelegentem był ratownik medyczny, który przybliżył zebranym swoje obowiązki i zaprezentował wyposażenie, jakie wykorzystuje w pracy.  Na zakończenie spotkania ratownik medyczny zaprezentował ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz użycie defibrylatora. Następnie uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Bardzo istotnym elementem spotkania, było omówienie bezpieczeństwa jako podstawowej potrzeby ludzkiej, bez której zaspokojenia nie może odbywać się prawidłowy rozwój psychofizyczny człowieka. Dzieci tworzyły definicje bezpieczeństwa psychicznego, podkreślając jego wagę.

Moderatorem spotkania była Laurencja Piasecka terapeuta szkolny Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu i pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szydłowcu.

info: mazowiecka.policja.gov.pl