W sierpniu 2010 roku Szydłowiec odwiedził bardzo ciekawy gość, który zwiedził nasze miasto, poznawał jego historię, odwiedził burmistrza Szydłowca i interesował się przyszłością.

Tym gościem był Charles Fox, amerykański kompozytor, autor muzyki do takiego hitu jak „Killing me softly”, który w 1972 roku stał się światowym hitem w wykonaniu Roberty Flack, przypomniany i równie popularny w 1997 roku przez zespół The Fugges.

Mija 10 lat od tamtej wizyty, dlatego warto ją przypomnieć. Tym bardziej, że ta wizyta nie była przypadkowa. Powodem do odwiedzin w Szydłowcu było to, że ojciec Charlesa Foxa – Walter, był Żydem urodzonym i wychowanym w naszym mieście. W latach 30-tych XX wieku wyemigrował do USA, gdzie urodził się kompozytor.

W jednym z wywiadów telewizyjnych Charles Fox powiedział, że podróż do Polski była dla niego bardzo ważna, odnalazł korzenie swojego ojca, chodził jego śladami, że była to podróż życia.

Charles Fox to wybitny amerykański kompozytor, autor muzyki filmowej i telewizyjnej, którą rozpoznaje i kocha nie tylko Ameryka. Rozpoczął karierę w latach 60-tych, w latach 70-tych był wielokrotnie za swoją twórczość nominowany do Oskara. Napisał muzykę do ponad 100 filmów, współpracował między innymi z takimi artystami jak Fred Astaire, Johny Cash. Napisał także oratorium Lament i Modlitwa, do słów Jana Pawła II. Wykonywano je w Warszawie w lipcu 2009, gdzie Charles Fox osobiście dyrygował chórem Teatru Wielkiego.

Artysta przyjechał do Szydłowca, skąd pochodzi jego rodzina, aby poznać miejsce, gdzie urodził się i wychował jego ojciec. Zwiedził miasto i jego zabytki, a podczas wizyty w ratuszu, gdzie przyjął go Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, wykazywał duże zainteresowanie dniem dzisiejszym i planami rozwoju Szydłowca. Pytał o wiele szczegółów z przeszłości i teraźniejszości, interesowały go zamierzenia na przyszłość. Od burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego otrzymał wiele interesujących materiałów, promujących miasto i jego zabytki. Przy pożegnaniu Charles Fox podziękował za serdeczne przyjęcie i zapewnił, że to nie jego ostatnia wizyta w mieście swoich korzeni.

Dziś Charles Fox ma 80 lat. Ciekawe czy jeszcze planuje kolejne odwiedziny w Szydłowcu?

na podstawie informacji na stronie UM w Szydłowcu