Jest to dzień, który przypomina nam, że kiedyś właśnie w tym małym zabytkowym i bogatym w historię miasteczku wspólnie żyli Polacy i Żydzi. Jest to też okazja do lepszego poznania kultury żydowskiej, poezji, muzyki i kuchni. Składającą się z trzech części imprezę rozpoczął spektakl „UMARŁY MUZYK” wg opowiadania Isaaca Singera, przygotowany przez Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”. Akcja spektaklu dzieje się w Szydłowcu. Jest to historia pięknej córki szydłowieckiego rabina Szeftela Węgrowera, w której ciało wstąpiły dwa dybuki. Jeden to skrzypek a drugi to dziewka z karczmy. Całe miasto uczestniczyło w tym wydarzeniu. Mówiono, że nawet najlepszy teatr w Warszawie nie może się równać z przedstawieniem w wydaniu dwóch dybuków z Szydłowca. Scenariusz i reżyseria – Sława Lorenc Hanusz.Wystąpili : Getsel – Kajetan Górlicki, Bejłe – Alicja Sala, Lejla – Laura Śliwa, Zajse – Lena Brzeźniak, Szeftel – Wojciech Urbaniak, Ida – Inga Klepaczewska, Ryfka – Wiktoria Koniarczyk, Sara – Aleksandra Bialik, Hana – Aleksandra Nowacka, Lea – Wiki Pęksyk, Max – Bartosz Wieczorek, Meir – Mateusz Jodła, Natan – Paweł Guzik, Jaruch – Dawid Piszczek, Noe i Szymon – Jakub Żelichowski, zaśpiewała – Żaneta Sasin.

Po spektaklu widzowie udali do Galerii KAPLICA ZAMKOWA na degustację potraw tradycyjnej kuchni żydowskiej. Oto aby było smacznie i koszernie w tym roku zadbali : Herbaciarnia FAKTORIA , Zajazd ŚWIERCZEK Firma BEKON, Cukiernia – H. Adamczyk, Anna i Artur Koniarczykowie oraz Magdalena Górecka. Dania i wypieki były bardzo smaczne i ładnie podane w klimatycznej oprawie.

Imprezę zakończył świetny koncert muzyki klezmerskiej i bałkańskiej w wykonaniu kieleckich klezmerów z zespołu KELCER KAPELIE, któremu tanecznie towarzyszyły Alicja Sala, Ola Nowacka oraz Inga Klepaczewska – młode aktorki Teatru U Radziwiłła.

Wszystko to na pewno nie miałoby miejsca gdyby nie pomoc wielu osób prywatnych i firm. Organizatorzy serdecznie dziękują Fundacji Rodziny Nissenbaumów, PPUiH ARIS , Panu Markowi Plewie , Stacji Kontroli Pojazdów – Paweł Górlicki, Firmie JARBUR Eurochem., Firmie An-VIC – Alfred Hinz, Firmie COMES Sokołowscy, Panu Sylwestrowi Guzikowi, Pani Mariannie Nowakowskiej, Panu Andrzejowi Misztalowi , Państwu Irenie i Włodzimierzowi Uramowskim, Dorocie i Januszowi Gil, Małgorzacie i Mieczysławowi Podgórskim, Justynie i Ireneuszowi Cender, Annie i Arturowi Koniarczykom oraz Paniom Henryce Adamczyk i Magdalenie Góreckiej za okazaną życzliwość i wsparcie imprezy.

Niewątpliwie wielkim sukcesem tej imprezy jest to, że z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w jej organizację, bo to my, mieszkańcy wspólnie możemy wypromować nasze miasto i stworzyć coś, co nas wyróżni od innych. Mamy nadzieję , że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej .

TUTAJ więcej zdjęć