W Wysokiej w gminie Szydłowiec, 10 maja odbył się odpust parafialny w kościele pw. św. Mikołaja. Parafia obchodziła odpust ku czci św. Izydora Oracza. 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, którą odprawił biskup pomocniczy diecezji radomskiej ks. Piotr Turzyński. Mszę św. swoją obecnością uświetniła Miejska Orkiestra Dęta z Szydłowca.

Bezpośrednio po mszy świętej zakończone zostało sadzenie drzew wokół kościoła, które mają symbolizować miejscowości należące do parafii w Wysokiej (Bąków, Ciepła, Chustki, Gozdków, Jankowice, Korzyce, Krzcięcin, Omięcin, Ostałów, Ostałówek, Świniów, Wilcza Wola, Wałsnów, Wysocko, Wysoka, Zaborowie, Zastronie, Zawonia, Zdziechów). Drzewa sadzili m.in ks. biskup Turzyński oraz włodarze poszczególnych gmin.

W dalszej części uczestnicy przenieśli się na plac Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej, gdzie mogli wysłuchać programów artystycznych przygotowanych przez regionalne zespoły i młodzież. Nie zabrakło również tradycyjnego poczęstunku.

Parafia św. Mikołaja to prawdopodobnie najstarsza parafia dekanatu szydłowieckiego, powstała już w 1306 roku. Obecny kościół zbudowany został w latach 1872 – 1875.

fot. Stowarzyszenie Odnowy Gminy Orońsko

fot. Stowarzyszenie Odnowy Gminy Orońsko

fot. Stowarzyszenie Odnowy Gminy Orońsko