Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu laureatem 40. edycji ogólnopolskiego Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2019!
W tegorocznej edycji jury Konkursu dostrzegło wystawę stałą „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa”, zrealizowaną i udostępnioną w grudniu ubiegłego roku w komnatach zamku nad Korzeniówką. To kolejne wyróżnienie w tym Konkursie dla szydłowieckiego muzeum, które w 2016 r. zauważone zostało z wystawą „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję”.

Sybilla – to najważniejszy, ogólnopolski konkurs wyłaniający i promujący najlepsze przedsięwzięcia polskich muzeów. Od 2011 roku organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tegorocznej edycji konkursu oceniano 157 projektów z całego kraju, zgłoszonych w 6 kategoriach: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, nowe i zmodernizowane wystawy stałe, wystawy czasowe oraz zarządzanie. W każdej kategorii jury przyznało jedną nagrodę i dwa wyróżnienia. W panoramie największych osiągnięć polskiego muzealnictwa znalazło się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otrzymując wyróżnienie w kategorii nowe i zmodernizowane wystawy stałe za wystawę „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa”, udostępnioną w ubiegłym roku w zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów (autor koncepcji, kurator: dr Aneta Oborny, scenariusz: dr Aneta Oborny, Karolina A. Pawłowska, Katarzyna Zedel). W tej samej kategorii nagrodę otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie za wystawę, udostępnioną w wyremontowanym Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich, prezentującą jedną z najcenniejszych kolekcji narodowych.

W jubileuszowej, 40. edycji – której Gala ze względu na sytuacje epidemiczną w kraju transmitowana była w tym roku on-line – wśród laureatów znalazły się także, m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Historii Polski, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Muzeum szydłowieckie było jedynym laureatem spośród muzeów Samorządu Województwa Mazowieckiego i jednym z nielicznych muzeów samorządowych w Polsce dostrzeżonych w tym konkursie.