Segregacja odpadów zagościła w naszych domach i gospodarstwach na stałe. Wykorzystywanie odpadów różnego rodzaju np. w ogrodzie nikogo nie dziwi i nie jest tylko przejściową modą, ale sposobem na dbanie o środowisko. Przyjrzyjmy się, jak wygląda ogródkowy recykling.

Podstawowym sposobem na wykorzystanie resztek jedzenia czy suchych liści jest przygotowanie kompostu. Możemy zrobić to samodzielnie, a przygotowany kompost wykorzystać do nawożenia roślin ogrodowych, warzyw oraz jako nawóz do pielęgnacji kwiatów rabatowych i doniczkowych. Ma on wiele zalet, np. wzbogaca glebę w próchnicę, która sprawia z kolei, że ta staje się pulchna. Nieocenionym plusem jest to, że kompost to najtańszy i naturalny materiał użyźniający glebę.

Jak przygotować kompost?
Kompostowanie to proces biodegradacji na skutek działania mikroorganizmów. Kompostownik można kupić w sklepie ogrodniczym albo skonstruować samodzielnie, np. z drewnianych belek albo starych palet.

SPOSOBY KOMPOSTOWANIA
Istnieją dwa sposoby – tworzenie nawozu na pryzmie albo w kompostowniku. W pierwszym przypadku nie musimy kupować albo budować kompostownika, ale pryzma wygląda mało estetycznie. Dłuższy w tym przypadku jest czas uzyskania kompostu.

Najlepsze miejsce na kompostownik w ogrodzie
Miejsce to powinno być osłonięte od wiatru i słońca, żeby materiał na kompost nie wysychał. Kompostownik uzupełniamy warstwami odpadów – pierwszą warstwę może stanowić ziemia ogrodowa, następne obcięte gałęzie, skoszona trawa, resztki warzyw i owoców. Odpadki ogrodowe mają mało azotu, (np. chwasty) dlatego warto dodać do nich saletry amonowej. Całość kompostu można przykryć workiem jutowym, zapewni to ciepło i wilgotność.

Podczas długiej suszy pryzmę kompostową trzeba polewać wodą. Podłoże pod kompostownikiem powinno być przepuszczalne, żeby zapewnić odpływ nadmiaru wody. Jednak należy uważać, żeby nie doprowadzić do przelania kompostownika, bo może to skutkować gniciem. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie, trzeba przełożyć kompostownik warstwami, które wchłoną nadmiar wody, np. kulkami z papieru. Co kilka miesięcy kompost należy przemieszać, żeby zapewnić odpowiednie napowietrzenie. Gotowy nawóz będzie nadawał się do użycia po około 5-6 miesiącach. Dojrzały kompost będzie miał ciemnobrunatną barwę i miły zapach świeżej ziemi.

BŁĘDY POPEŁNIANE PODCZAS KOMPOSTOWANIA

  1. Przy tworzeniu kompostu trzeba pamiętać, że nie możemy wrzucać do niego wszystkich odpadów. Nie wrzucamy kolorowych gazet, resztek mięsa i kości oraz chorych roślin ogrodowych.
  2. Nie umieszczamy kompostu w betonowych dołach (brak powietrza).
  3. Unikamy umieszczania zbyt dużych, grubych i za mało rozdrobnionych elementów (ograniczenie dostępu powietrza).

Kompostowanie jest dobrym sposobem wykorzystania suchych liści i łodyg. Zamiast jest palić i zanieczyszczać środowisko można uczynić z nich pożytek. Alternatywą dla kompostownika jest termokompostownik. Jest to pojemnik, w którym ma miejsce proces kompostowania na skutek wzrostu temperatury. Wykonany jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego. Znajdujące się w nim szczeliny albo otwory zapewniają dostęp powietrza.

PALETY, PALETY, PALETY
Kolejnym doskonałym pomysłem na ogródkowy recykling jest wykonanie mebli ogrodowych z palet. Niepotrzebne palety z reguły wykorzystuje się jako materiał opałowy albo po prostu wywozi na wysypisko. Można zrobić z nich użytek i po odpowiednim zabezpieczeniu ponownie wykorzystać, np. jako meble ogrodowe. Uda się „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” – zadbać o środowisko i zasobność swojego portfela, a samodzielnie przygotowane meble będą cieszyć oko i napawać dumą.

Jeśli korzystamy z używanych palet, wybierzmy te, które są pozbawione uszkodzeń. Następnie należy wyczyścić powierzchnię papierem ściernym. Warto zadbać o zabezpieczenie drewna. Na rynku znajdziemy sporo impregnatów, które uchronią powierzchnię przed grzybami i owadami. Do malowania palet wybierzmy odpowiedni pędzel.

Meble wykonane z palet są praktyczne i tanie. Dają nam nieograniczone pole do eksperymentowania i wymyślania coraz to nowych konstrukcji. Gdy odpowiednio zadbamy o meble (sposób ich zabezpieczenia), będą z nami przez lata.

Palety możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz materiałów, którymi dysponujemy. Jeśli palet mamy pod dostatkiem, możemy urządzić z nich taras. Ciekawym wykorzystaniem będzie uczynienie z palety leżaka, huśtawki czy kanapy.

SPOSOBY NA PLASTIKOWE BUTELKI I KARTONY PO NAPOJACH
Butelki po napojach mogą służyć jako miniszklarnie. Trzeba odciąć dno butelki i nakryć nią roślinę. To niejedyne zastosowanie tego przedmiotu. Za ich pomocą można zbudować ogrodowe ścieżki albo palisady oddzielające rabaty od trawnika.

Z butelki po winie można zrobić stojącą albo wiszącą lampę. Dno butelki trzeba wyciąć specjalnym nacinakiem, a później można umieścić w środku oprawkę z żarówką na kablu.

Puszki mogą zostać wazonami albo pełnić funkcję osłonek do kwiatów doniczkowych. Oczywiście musimy je ładnie ozdobić albo pomalować. Jedną z popularnych technik ozdabiania jest decoupage. Na powierzchnię nakleja się wzór z papieru i pokrywa kilkoma warstwami papieru tak, żeby nie był on wyczuwalny przy dotknięciu. Jeśli w ścianach wywiercimy otwory i wstawimy świeczki, powstaną lampiony. Karton po mleku czy napoju może przemienić się w wazon. Wystarczy odciąć jego górną część, a pozostałą pomalować, np. farbą akrylową.

RECYKLING A MODA
Coraz częściej recykling ma wiele wspólnego z modą. Materiałami interesują się i twórczo wykorzystują artyści i projektanci. W internecie możemy znaleźć wiele przykładów nietuzinkowego wykorzystania zużytych materiałów. Bardzo plastycznym i użytecznym tworzywem okazały się plastikowe butelki. Z ich elementów artyści i osoby zajmujące się handmadem potrafią wyczarować cuda. Począwszy od mniejszych projektów jak np. żyrandol, lampa, abażur, stojak na biżuterię, po tak ambitne jak mozaika z kapsli, lampa solarna, pufa, elewacja budynku czy łódka. Z butelek możemy zrobić również przybory szkolne dla naszych pociech. Piórnik albo organizer do kredek, ciekawie i niebanalnie wykonane, ucieszą niejedno dziecko. Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie butelek jako karmników dla ptaków. Butelki mogą pomóc w walce z kretami. Konstrukcja składa się ze stalowych kijków, na które nadziewa się plastikowe butelki. Przy wietrze wywołują one hałas, co odstrasza krety. Choć wszystkie te pomysły brzmią na początku trochę nieprawdopodobnie, są jak najbardziej prawdziwe.

Jak widać recykling w ogrodzie i gospodarstwie domowym jest jak najbardziej możliwy. Wystarczy trochę wyobraźni i dobrych chęci, a korzyści będą podwójne – przysłużymy się przyrodzie, a nasze otoczenie stanie się bardzie oryginalne.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia – internetowy sklep z meblami. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych, pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.